Kuidas jutustada ürituste fotograafias lugusid? sTARTUp Day lood

Visuaalsete lugude jutustamine Tartu ürituste fotograafi näitel

Fotograafias kasutatakse mitmeid põnevaid meetodeid, et pakkuda ettevõtetele kaasahaaravaid ürituste fotosid ning üks selline mõjus meetod on lugude jutustamine (ingl. k. visual storytelling). See lähenemine võimaldab edastada olulisi sõnumeid, hoides vaatajaid otse sündmuse keskmes ning luues nendega sügava emotsionaalse ühenduse. Selles postituses selgitan, millised võimalused on loo jutustamiseks sündmusfotograafias ning kuidas saab kasutada fotograafiat ettevõttes tõhusa suhtlusvahendina. Saad teada, kuidas võib ürituste fotograafia sinu ettevõtte nähtavust ja huvi suurendada. Kui soovid rohkem nõuandeid brändifotograafiast, siis loe sellest siin. Selles postituses võtan kokku 2 produktiivset päeva, mis veetsin ürituste fotograafina sündmust sTARTUp Day pildistades.

sTARTUp Day 2024: mis teeb sellest festivalist Tartus nii erilise sündmuse?

osalejat:

maailmatasemel esinejat

startupi

investorit

juhti

sTARTUp Day on Tartus toimuv kolmepäevane ärifestival (24-26.01.2024), mis meelitab kohale tuhandeid külastajaid, kusjuures ka esinejaid on poolteist sada. Juba kaheksandat korda toimuval sündmusel oli seekord kohal rohkem kui 3400 osalejat. Ürituse märksõnadeks on silmapaistvad esinemised kolmel laval, põnevad pitchimisvõistlused, muusikalised vahepalad ja tõhusad kohtumised. Tartu ärifestival sai alguse juba 24. jaanuaril üle 30 kõrvalüritusega, mille hulka kuulusid töötoad, tuurid, networking üritused jm. Festival tõi kaasa ootusärevuse ja erilise energia, olles avalöök kultuuripealinn Tartu 2024 suursündmusele.

Elamusterikas avapäev

Festivali toimumiskohaks on Tartu Ülikooli spordihoone – esmapilgul hiiglaslikult suur ja keeruline maja, mille salapärased koridorid ja saalid ootasid avastamist. Kohale jõudes seadsin esmalt sammud turundusspetsialisti poole, et tutvuda lavade, demoalade ja meediaruumiga. Jalutuskäigu lõpuks mõistsin, et orienteerumine spordihallis saab olema paras pähkel.

Kava oli tihe, päev algas suurejoonelise avasündmusega. Ma ei osanud midagi oodata, kuid püüdsin ette aimata parimaid vaatenurki esinemise jaoks, samas tagantjärgi leian, et oleksin võinud veelgi enam liikuda. Korraga läks saal pimedaks ja täitus ootusäreva pingega. Lavale astus naiskoor ning neile järgnesid tantsijad. Rahvast pungil saal pakatas heast energiast ning õõtsus esinejate taktis kaasa. Vaid Eesti president vaatas šõud tõsisel pilgul. Seega kõigutas presidendi vestlus, tarkvaraarendaja ja ettevõtjaga Priit Salumaaga, kõiki mu ootusi, kui selgus, et meie presidendi kujul on tegemist tõelise humoristiga, kelle tõsimeel oli sootuks kadunud. Ma polegi vist täheldanud, et mõni koomik suudaks iga oma vastuse naljaks pöörata, nii nagu tema seda tegi. Ootamatult meeli lahutav esitlus!

Kuidas jutustab lugusid ürituste fotograaf?

Tulles tagasi lugude jutustamise juurde, siis ürituste fotograaf peab pildistamisel arvestama plaanierinevustega, et tekitada vaatajas huvi. Minu eesmärk oli katta laval toimuvat ja kogu üritust mitmekesiselt, et pakkuda vaatajatele erinevaid perspektiive ja emotsioone. Nii nagu videote puhul, siis ka fotograafias kasutatakse erinevaid plaane emotsioonide edastamiseks ning tegevuse jälgimiseks. Erinevad plaanid aitavad lugusid jutustada ning tuua esile olulisi hetki. Sellised fotod kannavad endas sündmuse dünaamikat ja atmosfääri. Samuti püüan fotograafina leida põnevaid vaatenurki, et iga foto poleks eelmise koopia.

Võluvad hetked esinemistelt

Šõu jätkas oma tempokat kulgemist. Puhkpilliorkester mängis, kui ühtäkki täitus lava tossuga ning sellele astus mägironija Kunnar Karu. Tema ekstravagantne kollane kombinesoon tekitas elevust ja uudishimu. Ta jagas publikuga oma vapustavaid lugusid ellujäämisest peaaegu lootusetutest olukordadest, ükskord sai tal ronides hapnik otsa ning teine kord kukkus magamiskott mäenõlvalt alla. Lisaks meelelahutuse elementidele oli tema ettekandes inspireerivaid mõtteid ning igal juhul pani ta vaatajad elu tõelisi väljakutseid ja võimalusi paremini mõistma.

Lisaks melule lava ees, täitusid ka seminariruumid jõudsasti. Töötubade osalejate hulk oli sageli niivõrd suur, et järjekord ulatus uksest välja. Niisiis oli ka fotograafina ruumidesse pääsemine ja nendes liikumine läbi rahvamassi mõnevõrra keeruline.

Foto töötoast sTARTUp Day festivalilt 2024, pildistas ürituste fotograaf Mailis Vahenurm.

Ürituste fotograaf peab kohanduma iga olukorraga

Ka seminariruumides anti pildistamiseks luba, kuid tingimusel, et osalisi võimalikult vähe häirida. Ürituste fotograafina tuleb mul sageli valida välklambi kasutamise ja mitte kasutamise vahel. Kui laval kasutatakse spot valguseid esinejate nägude esiletoomiseks, siis auditooriumides on sageli inimeste näod hämaruses ning välk aitab märkimisväärselt ettekandja näo valgustatust parandada. Mulle sai üsnagi kiiresti selgeks, et välk ja katiku “klõps” võib inimesi keskendumast takistada ning märkamatuks jäämine oli pea võimatu. Tegin pilte nii ja naa, võrdluseks, kumb on parem – kas välguga (parem foto) või välguta (vasak foto). Otsusta ise – fotod on sinu ees.

Left ImageRight Image

Rõõm uuest tutvusest

Ärifestivali mitmekesisus oli muljetavaldav! Lisaks ettekannetele jm. oli võimalik tutvuda ka erinevate toote- ja teenusepakkujatega, alustades Swedbanki pop up baarist ja lõpetades massaažiga. Üllatuslikul kombel leidsin end toidualal vestlemas Iisraeli kodanikuga, kes rääkis millestki palju lihtsamast, kui startupindus, milleks oli turundus. See vahetu suhtlus ja võimalus leida ühiseid huvisid oli vaid üks näide selles, kuidas sTARTUp Day pakub ohtralt võimalusi nii professionaalseks kui ka isiklikuks arenguks. Sain väga laheda uue tutvuse!

Sündmuste virvarris navigeerimine

Kuid ka sellega polnud Tartus toimuva festivali melu veel lõppenud. Esitluste, seminaride, pitchi võistluste jm. üheaegne toimumine tähendas pidevat valikute tegemist, milliseid hetki sündmusest jäädvustada, teades, et kõik ei saa pildile jääda. Demoala pitchingu laval olid koha sisse võtnud noored, kes soovisid oma ideed iga hinna eest kohtunikele maha müüa. Suurte, kõlavate loosungite ning tugevaid emotsioone üleskerivate videote esitlemine olid meetodid, kuidas end meeldejäävaks teha. Arvasin, et argiste fotode kõrvale kuluksid ära mõned loomingulisemad, seega katsetasin pikka säri.

Z-generatsioon muudab suuresti maksete maastikku

Teisel laval avastasin aga enda jaoks pildistamise ajal ääretult kassahaarava esitluse, kuulasin seda suure huviga, märkamata, et ettevõte teeb sissejuhatust oma müügikampaaniasse. Elena Churilova rääkis, kuidas generatsioon Z käitumisharjumused muudavad täielikult maksete tulevikku, kuna nad jagavad oste mitme inimese peale ja siin ei käi jutt pelgalt kinnisvarast, aga ka tehnikas ja näiteks lennupiletitest. Olin müüdud, mis teha.

Läbilõige Tartu ürituste fotograafi tööst sTARTUp Day’l

Sündmuse sTARTUp Day pildistamisel esines mitmeid väljakutseid, nagu sündmustel ikka, kuid samas sain äärmiselt põneva kogemuse. Ürituste fotograafina seisin silmitsi mitmete oluliste otsuste ja dilemmadega, kus pidi kiiresti reageerima. Oluline oli mitmekülgse pildimaterjali loomine, mis kajastaks sündmuse dünaamikat ja tähthetki, luues kaasahaaravaid lugusid. Näiteks lavade ja seminaride jäädvustamine erinevatest vaatenurkadest ning tavapäratu meetodite kasutamine olid olulised kohad selle eesmärgi saavutamiseks. Sündmuse paremaks jäädvustamiseks oli oluline jälgida kõiki detaile ja pakkuda osalejatele ning ettevõttele meeldejäävat visuaalset kogemust.

Olen ürituste fotograafina sinu teenistuses, et muuta sinu sündmus unustamatuks! Võta juba täna minuga ühendust!

Tagasi blogisse

Kommenteeri