Kontseptsioonist teostuseni — persoonibrändi fotod

Kujuta pilti – pakud veebis teenust või müüd toodet, aga sinust pole ühtki fotot. Millist kindlustunnet võiks see inimestes tekitada? Ausalt öeldes on seal oht sinu usaldusväärsust hoopis kahjustada. Kui pakutava kauba või teenuse taga puudub sinu nägu, siis ei saa ka kliendiga usalduslikku suhet tekkida.

Illustreeriv foto, autor Etienne Boulanger.

Kui aga tunned vajadust muljetavaldava ja veenva kuvandi loomiseks, siis võib professionaalse fotograafi tugi osutuda väga kasulikuks. Mõjusad fotod loovad esmamulje, mis võib meelitada ligi ka tundmatuid tarbijaid, kes pole sinust varem midagi kuulnud. Postituses annan samm sammulise kokkuvõtte, kuidas toimus koostöö minu ja kliendi vahel persoonibrändi fotode jäädvustamiseks.

Therese-Liise Aasma, virtuaalassistent

Elame visuaalses maailmas, ilma piltideta on praktiliselt võimatu tähelepanu saada.

Mida arvas klient tulemusest?

Miks on brändi mainekujundus tähtsam kui kunagi varem?

Kuidas kodukontorisse kolimine persoonibrändid esile tõstis?

Lähme tagasi algusesse – pandeemiaeelsesse aega, kui töö toimus peamiselt kontoris ja persoonibrändide ning mikroettevõtete plahvatus polnud veel aset leidnud. See oli hoopis teistsuguse ajajärk – virtuaalne kohalolu, väärtuspõhine ja isikupärastatud teenus polnud veel nii olulised kui praegu. On mõistetav, et enne pandeemiat ei pööratud nendele teemadele suurt rõhku. Kuid ühtäkki muutus kõik – kauplused olid sunnitud uksi sulgema, üritused jäid ära või lükati edasi ning töö liikus suuresti kodukontorisse. 

Virtuaalse kohalolu tugevdamine nõuab pidevat pühendumist, õppimist, aga ka loomingulist lähenemist. Uute klientide ligi meelitamiseks on tarvis teha tööd oma kuvandi kallal, tagades selle usaldusväärsuse ja professionaalsuse. Kui sa ei tähtsusta väärtuspõhist brändigut, siis lased potentsiaalsetel klientidel lihtsalt minema jalutada. Seevastu ettevõtted, kes sellesse panustavad, aitavad klientidel endaga samastuda ning võidavad nende lojaalsuse.  

Pandeemia on selgelt näidanud, et kvaliteetsed portreed on persoonibrändi jaoks hädavajalikud. Näiteks on profiilifotodest saanud ettevõtte visiitkaart – märkame neid esimesena. Esindusportreed võivad anda signaali, millise inimesega on tegemist – olgu siis avatud, sõbraliku või näiteks pelglikuga. Praegu konkureerivad kõik omavahel tähelepanu eest – nii väikesed, kui suured brändid. Aga pane tähele, et müra keskel saavad tähelepanu vaid parimad.  

Kuidas omal alal persoonibrändina silma paista?

Kui Therese-Liise minuga märtsi lõpus ühendust võttis, oli selge, et olin tal oli vaja midagi enamat, kui lihtsalt portreesid. Ta on virtuaalassistent ja soovis fotosid, mis aitaksid tal tihedas konkurentsis silma paista. Bränd on see, mis eristab sind teistest. Oluline on selgitada välja – miks peaks sind konkurentidele eelistama. Nagu klient isegi ütles – me elame visuaalses maailmas, ilma piltideta on praktiliselt võimatu tähelepanu saada.

Sinu tööalase mina ja isikupära kujundamine fotograafia abil

Persoonibrändi foto naisest, pildistas fotograaf Mailis Vahrnurm.

Klient soovis oma persoonibrändi fotosid, mis illustreeriksid tema tööd virtuaalassistendina ja väljendaksid tema isikupära loomulikul, kuid ka esteetilisel viisil. Valides fotograafi persoonibrändi jäädvustamiseks astub ettevõte olulise sammu oma kaubamärgi kujundamisel. Iga kaader on võimalus tugevdada oma brändi identiteeti, tõstes esile selle unikaalset iseloomu ja väärtusi.  

Therese-Liise suhtus fototeenusesse, kui investeeringusse tema ettevõttesse. Lisaks visuaalsele esindatusele tagab see ka brändi jätkusuutlikkuse, esitades ettevõtet parimas valguses. Kuigi tal oli fotodest oma nägemus, siis ootas ta ka üllatusmomenti ning elamust. 

Plaan oli pildistada teda nii töökeskkonnas arvuti taga töötamas kui ka vabas õhus, et näidata tema isiklikku külge. Persoonibrändi fotod aitavad kujundada viisi, kuidas sind tajutakse. See hõlmab nii isikupära, väärtuseid, aga ka professionaalsust. Kõike seda on võimalik fotodega edasi anda, luues sügavama ühenduse vaatajaga. 

Persoonibrändi fotod vs ametiportreed – millised on peamised erinevused?

Erinevusi on mitmeid. Persoonibrändi fotod (näide paremal) keskenduvad rohkem isiksuse stiili ja ekspertiisi esitlemisele. Fotod peavad peegeldama seda, kes sa oled ja milliseid väärtusi sa esindad. Eristumine pole samuti vähetähtis, sest lisaks sinu oskustele hindavad tarbijad ka sinu isikupära. Loe lähemalt klassikaliste ametiportreede kohta.

Olulisemad ettevalmistused enne fotode jäädvustamist

Kliendi eesmärkide ja ootuste mõistmine

Enne persoonibrändi fotode pildistamist ootas ees põhjalik eeltöö. Enne igat konsultatsiooni vaatan üle kliendi soovid, proovin mõelda juba ette mõned lahendused ja vajadusel varuda valmis näidisfotosid, mis aitaksid visiualiseerida minu ideesid või lõpptulemust.

Kliendikonsultatsioonis arutasime tema eesmärke ja ootuseid ning selgitasime välja, kuidas ta fotosid kasutama hakkab. Tema vajadus oli kasutada neid peamiselt enese tutvustamiseks kui ka teenuse illustreerimiseks kodulehel. Therese-Liise selgitas enda kogemusest, et teenust valides tahavad inimesed näha, milline sa välja näed. Kui aga fotosid ei ole, siis on oht, et sind hakatakse guugeldama, et näha sinu välimust. Tuleb tõdeda, et ostuotsus langetatakse sageli foto põhjal.

Praktilises elus toimivad fotod kasulike turundusvahenditena, toetades brändi ja aidates edastada õiget sõnumit. Fotod peavad väljendama seda, mida tekst ei suuda. Parimal juhul aitavad fotod tuua välja inimese olemuse ning kommunikeerida seda ka vaatajatele.  

Sugugi kõik fotod ei pea olema naeratusega. Ühtlasi pole tarvis igal fotol kuvada inimese nägu. Piisab, kui on näha isiku käsi mingis tegevuses. Ka sellised fotod annavad edasi infot inimese kohta. Stseenid, kuidas klient igapäevaselt töötab annab edasi autentsust ning vastandub poseeritud fotodele. 

Teine otstarve oli sotsiaalmeedia. Siin mõjuvad näod eriti hästi. Nägusid on raske märkamata jätta. Näiteks on inimestel kalduvus ka juhuslikes objektides või mustrites nägusid otsida. See omakorda suurendab vaatajate kaasatust ja huvi. Kui sul on endast järjepidev pildiseeria, siis saad kasutada neid erinevate postituste jaoks, hoides brändingus ühtset joont. Mida rohkem fotosid postitad, seda enam jääd inimestele meelde! See eeldab nii suurema galerii omamist, et regulaarset postitada, aidates sul paremini pildis püsida. 

Mõistmaks paremini kliendi vajadusi, tegin meeleolutahvli erinevate pooside ning näidete kohta, nagu mul on harjumuseks saanud. 

Left ImageRight Image
Left ImageRight Image

Riided – mida võtta ja mida jätta? 

Persoonibrändi fotosessiooni puhul on märkimisväärse kaaluga ka riietuse planeerimine. Üldised soovitused oleksid valida toonid, mis oleksid taustaga ligilähedased, et luua harmooniline üldpilt. Vahetasime pikalt sõnumeid, arutades, millised riided sobiksid. Siiski on paljudel inimestel kapis põhilisteks toonideks klassika – must, valge ja hall. Neid toone leidub looduses harvemini. Seepärast ei tarvitse kohe poodi garderoobi vahetama minna, ka olemasolevaid riideid saab nutikalt ära kasutada.  

Harilike ametiportreede puhul sobivad neutraalsed toonid suurepäraselt. Siiski arvasin, et kuna tegu on persoonibrändiga, siis oleks vaja üht värvitooni, et isiku unikaalsust esile tõsta. Näiteks tema puhul jäi mulle silma sinine salli, mis tõi hästi esile Therese-Liise rohelised silmad.  

Viimistletud tulemuse saavutamine jumestusega

Minu koostööpartner ja jumestaja Liisi Haas tegi Therese-Liisele jumestuse, arvestades tema soovide ja isikupäraga. Modell ei kanna sageli meiki, seega rõhutasime loomuliku ilu, et ta tunneks end iseendana. Läbimõeldud jumestus tagas andis tervikliku tulemuse. 

Ideaalse asukoha otsingud

Samuti kooskõlastasime fotode stiili ja asukoha. Fotosessiooni märksõnaks oli neutraalsus. Panin ette mõned valgusküllased siseruumid, kus taimed pakuksid silmailu ja rohelust. Lõpuks valisime välja E-kaubamaja koridori, mis oli avar ja roheline, pakkudes palju võimalusi taustaks. Kombineerisime Karlova värvilisi puitmaju ja aedu tema isiksusega. Arvasin, et see asukoht võiks tema stiiliga nagu vaaltult sobida, aga anda ka inimestele võimaluse persooniga samastuda. Liinas tehtud ülemuseksfotode tulemuseks olid veidi intensiivsemad toonid veel üsna hallikarva kevade alguses, kui pungad ei olnud veel puhkenud.

Persoonibrändi foto naisest, pildistas fotograaf Mailis Vahrnurm.

Takistuste ületamine

Persoonibrändi foto naisest, pildistas fotograaf Mailis Vahrnurm.

Jahe ilm valmistas omajagu probleeme. Õues pildistades avastas modell, et tal pole kindaid ja külm hakkas juba kontidesse tulema. Laenasin talle küll enda kindaid, kuid need ei aidanud piisavalt. Pildistamise vahel palusin tal teha soojendusharjutusi ning pildi tegemise hetkel manada ette naeratav nägu, kuigi oli lumekuninganna tunne. Tegin kõik võimaliku, et saada siiski parim tulemus. 

Olgugi, et teeme plaane, on fotosessioon alati ettearvamatu. Tekkisid ootamatud viivitused, mistõttu saime siseruumis pildistada vähem, kui oleksin soovinud. Kahjuks unustasin juukselaki maha ning tema juuksed ei tahtnud sugugi koostööd teha, hoolimata minu püüetest neid siluda. Otsustasin jätta juuksed hoopis töötluse hooleks. 

Viimane, kuid mitte vähetähtis – fotode sorteerimine ja töötlus

Seekord andis klient mulle üsna vabad käed valida 40st fotost välja 20 lõplikku. Töötlusprotsessis jätsin valikuruumi ka tonaalsuse osas, pakkudes välja erinevaid versioone, kohandades tulemust tema eelistuste järgi. 

Kuna siseruumides tehtud fotod olid oma olemuselt liiga intensiivsete toonidega, siis vähendasin küllastust, et saavutada rahulikum ja tasakaalukam lõpptulemus. Boonusena tegin ka mõned mustvalged fotod, niimoodi saab tuua esile uusi detaile ja eemaldada segajaid. Mustvalged fotod lisavad sügavust, sest valguse ja varju kontrast muutub selgemaks.  

Left ImageRight Image

Persoonibrändi fotod aitavad tugevdada kuvandit

Fotod on osa brändi visuaalsest keelest. Nende mitmekesisus võimaldab väljendada erinevaid meeleolusid ja emotsioone. Fotosessiooni eesmärgiks oli luua fotoseeria, mis mitte ainult ei näitaks teda professionaalsena ametialaselt, vaid ka isikupärase inimesena. Minu fotod peegeldavad just seda ja pakuvad laiemat kasutamisvõimalust. 

Brändi visuaalne esindatus aitab kliendil mõista, mis nad peaksid tema teenuse valima. Tänu põhjalikule ettevalmistusele ja hoolikalt valitud keskkondadele õnnestus meil luua fotod, mis toetasid tema brändi igakülgselt. 

Siit saad lugeda lähemalt, miks on fotograafia osa selgest brändi strateegiast.

Kui vajad usaldusväärset partnerit, siis võta anna teada!

Tagasi blogisse

Kommenteeri