Kõik möödarääkimised tulevad eeldamisest
Inimestel on sage komme üksteisest mööda rääkida. Üksteise mittemõistmine võib omakorda kaasa tuua segadust ja konflikte. Ka fotograafias on suhtlusvigade vältimine väljakutse. Fotograafias on eriti suur oht mõista möödarääkimist alles töö esitamise järel. Siiski on olemas lihtne tööriist – moodboard, mis aitab fotograafil selliseid olukordi ennetada.
Mida moodboard endast kujutab ja kuidas see fotograafias kasutust leiab?
Moodboard ehk meeleolutahvel on visuaalne kavand, koosnedes erinevatest fotodest, pildikestest, värvipaletist, tekstist või muudest elementidest. Kavandi abil saab fotograaf planeerida fotode visuaalset stiili, värviskeeme, meeleolu jpm. Oma töös kasutavad seda vahendit peamiselt professionaalsed moe- ja reklaamifotograafid, aga see on kasutusel veel teistes valdkondades nagu graafiline disain, sisekujundus, ürituste korraldamine jne. Kui filmiloojad ei saa läbi ilma storyboardita, siis ka fotograafidele on moodboard põhjalike kontseptsioonide planeerimisel praktiliseks abivahendiks.
Moodboardi kasutamine professionaalse fotograafi töös
Moodboardi puhul on tegemist hiilgava vahendiga loomingulises protsessis, näitamaks tellijale fotoprojekti eeldatavat stiili ja kujundust. Eriti kasulik on luua meeleolutahvel tellimustöö algusetapis ning esitada see kliendile kinnitamiseks. Nii mõistab klient kohemaid sinu täpset pakkumist ning annab võimalikult vara tagasisidet ja soovitusi.
Teisest küljest sobib meeleolutahvel ka ideede lahus hoidmiseks ja fotograafi mõttemaailma korrastamiseks. Kuna neil on sageli käsil mitmeid täiesti erilaadi projekte ning oluline on säilitada teenuse pakkumisel tasakaal oma peas.
Teisalt on see väga praktiline meetod oma kontseptsiooni lahtimõtestamiseks kuni detailideni. Lisades meeleolutahvlile olulisi detaile, on kindel, et miski ei unune. Samas võimaldab see ka tähtsamad elemendid üle vaadata, selgitamaks välja, kuidas ja kas need omavahel suhestuvad. Peamine on kindlustada, et kõik elemendid omavahel harmoneeruksid.
Moodboardi mõju minu teekonnale fotograafina
Esimest korda puutusin meeleolutahvliga kokku fotograafia õpingute ajal, mil pidin iga workflow aine iseseiseva töö koos meeleolutahvliga esitama. Sealt sain harjumuse koostada moodboard enne igat loomingulist tööd. Näiteks kasutan neid vahetult enne modelliagentuuriga ühendust võtmist, et sessiooni kontseptsioon oleks läbi mõeldud. See on andnud mulle kindlustunde, et minu eesmärgid ja ootused peavad paika. Põhiline on, et kavand peegeldaks lõplikku tulemust, aga jätaks ruumi ka katsetamiseks.
Kasutamine fotograafia erinevates niššides
Aeg-ajalt olen juhtumisi lugenud aga ka kuulnud eraklientide soovi, et fotod tunduksid vaatajale justkui juhuslike ülevõtetena. Iroonilisel kombel on vaja sellise tulemuse saavutamiseks veel enam ettevalmistusele pühenduda. Võiks ju eeldada, et piisab ühest klõpsust ja suurepärane foto ongi sündinud. Mõnes foto niššis võibki see nii olla – näiteks dokumentalistika ja reportaaž. Kuid lavastus- ja moefotod vajavad sügavamat järele mõtlemist, et neist saaksid tõelised kunstiteosed.
Näiteks portreedefotode puhul mängib olulist rolli lugu – milline on narratiiv? Milliseid emotsioone ja mõtteprotsesse soovitakse vaatajas käivitada? Milline on loo meeleolu? Kõike seda on võimalik meeleolutahvlisse kirja panna nii teksti kui ka fotode kujul.
Moefotograafias kasutatakse meeleolutahvlit, et kõik osalised alates fotograafist kuni stilisti ja meigikunstnikuni välja saaksid fotode stiilist ühtmoodi aru. Meeleolutahvli koostamisel minnakse veelgi põhjalikumaks, langetades otsused riietuse, aksessuaaride, meigi, soengu, värvipaleti jm. osas.
Kolm lihtsat sammu moodboardi loomiseks
- Alustuseks selgita välja fotode meeleolu, atmosfäär ja stiil. Mõned elemendid, mille võiksid meeleolutahvlile lisada on värvipalett, inspiratsioonifotod, valgusskeem, kompositsioon. Ideid saad kunstist, loodusest, moest, filmidest jne. Laia valiku fotosid leiad Pinterestist.
- Kogu kokku fotod, aga ka illustratsioonid, ajalehe väljalõiked, tsitaadid jm. mis teemaga resoneerub.
- Kujunda ise kujundusprogrammides või kasuta Canvas olemasolevat kujundust, et luua oma meeleolutahvel. Alusta kõige olulisemast, seejärel lisa fotod ja ilustratsioonid ning viimaks lisainfo, et selgitada kavandi vaatajale konteksti.
Autoriõigus moodboardide loomisel
NB! Pea meeles, et autoriõiguse seaduse järgi tohib teiste inimeste tehtud fotosid ainult enda tarbeks salvestada. Kui soovid moodboardi teistega jagada, siis on mõistlik kasutada seal vaid enda pildistatud fotosid või hankida need pildipangast tasuta või tasu eest. Näiteks siin on mõned pildipangad, kust saad tasuta fotosid Pixabay, Pexels, iStock, FreeImages jt.
Vanemate, kui 70 aastat tagasi loodud kunstiteoseid peetakse üldkastatavateks, ehk nende kasutamine on vaba ega riku autoriõigusi. Kuid autoriõiguse reeglid erinevad riigiti. Seega on soovitatav kontrollida konkreetsete kunstiteoste autoriõiguse hetkelist staatust.
Moodboardi abil fotograafias uutesse kõrgustesse!
Meeleolutahvli kasutamine võib sinu töö uutesse kõrgustesse viia, sest hoolikalt visualiseeritud meeleolu, atmosfäär ja stiil võimaldavad fotograafi nägemust täpselt ja selgelt edastada. Selline detailne plaan enne kaamera nupule vajutamist toob ka võrdlemisi identse tulemuse, mis ei ole pelgalt kellegi peas, vaid on tükkideks lahti võetud ja siis uuesti kokku pandud. Olgu tegemist portreefotode, ürituse kajastamise või reklaamfotodega, on meeleolutahvel justkui visuaalne teejuht, aidates häälestuda õigele meeleolule ja stiilile.
Tänan, jõudsid postituse lõppu. Loe siit ka teiste fotograafia nippide kohta.
Kui leiad, et sellest võiks olla kasu ka sinu tuvusringkonnas, siis ära kõhkle postitust jagamast.