Professionaalne fotograaf ehk üksnes päästikule vajutaja?

Kas sa oled kunagi vaevanud oma pead, mispärast fotograafid nii paganama kallid on? Hiljuti jagas üks professionaalseid portreesid pakkuv fotograaf kuvatõmmist just sellisest kliendist, kes avaldas pahameelt krõbeda hinnakirja üle.

Kuidas saab nõuda ühe klõpsu eest 99 naela? Ehk teisisõnu ei pidanud ta fotograafi tasu vastavaks ülesande tajutava raskusastmega. Kliendi jaoks oli fotograafi hind lubamatult kõrge. Paratamatult tekib küsimus, miks siis üldse investeerida fotograafi teenusesse, kui see niivõrd ülehinnatud on?

Millised komponendid toovad tegelikult parema tulemuse?

  1. Lisaks kaamerale on vaja ka fotograafi ettevalmistust, kogemust, juhendamisoskust ning head valguse taju.
  2. Olulist rolli mängib ka meik ja soeng.
  3. Fotograafi hinna ja kvaliteedi suhe peab olema paigas ning tase ei tohi kõikuda.

Kuidas aitavad professionaalsed ametiportreed sul silma paista?

Tänapäeva kiirelt muutuvas maailmas, kus COVID-19 pandeemia mõjutas märkimisväärselt meie igapäevaelu, on professionaalse fotograafia tähtsus nii isiklikus kui ka ärilises brändingus ainult kasvanud. Kuna kaugtöö ja online-suhtlus on saanud uueks normiks, siis tunnevad nii üksikisikud aga ka ettevõtted vajadust luua tugev digitaalne kohalolu, et silma paista. Professionaalsed portreed stuudios aga ka töökeskkonnas näivad digitaalse müra keskel autentsed, võrreldes AI-ga joonistatud 4-sõrmega inimesed, mis on pigem ühiskonnale naeruks. Viimased ei suuda veel luua usaldust ega sidet sihtrühmaga nagu oleks tarvis.

Professionaalne fotograaf Mailis Vahenurm pildistas lavastusliku ametiportree naisest.

Vaata sisulist poolt – kuidas tekib hea foto?

Kas igaüks võib olla fotograaf?

Ametiportree naisest, pildistas professionaalne fotograaf Mailis Vahenurm.

Jah, teoreetiliselt küll. Kui kolada sotsiaalmeedias, siis võib igal nädal leida kutseid nii tasuta kui tasulistele pildistamistele. Või vastupidi, leida inimesi, kes otsivad justnimelt hobifotograafi. Kui aga rääkida professionaalse fotograafi taseme saavutamisest, siis on lisaks kaamera omamisele oluline ka valguse taju, juhendamise oskus ning modelli viimistletud välimus. Tasemel fotograaf oskab luua/valida õige valguse, kasutada sobivaid taustu ning juhendada modelli poseerimise ja näoilme osas. Ja voila – tulemuseks on portreed, mis peegeldavad isikut nende parimas valguses, olles samal ajal esinduslikud ning kvaliteetsed.

Tähelepanuväärsete ametiportreede saamiseks on vaja rohkem, kui lihtsalt päästikule vajutust

Kui rääkida tava- ja ametiportreedest, siis ainult päästikule vajutamisest ei piisa hea pildi saamiseks. See oleks sama, nagu väita, et pildistab kaamera, mitte inimene. Väide, et “piisab vaid automaatrežiimil pildistamisest, ja juba tulebki kulda, fotosid töötlema ei pea”, ei päde. See on üsna primitiivne vaade fotograafiale. Ja selle tõstuseks olen kuulnud-näinud kümneid lugusid sellest, kuidas pärast kalli kaamera ostmist minnakse hoopis kursustele, et parimast veel parem välja pigistada. Fotograafina tegutsemine on pideva õppimise ja arengu protsess, kus täiustatakse oskusi ja kogemusi ning see avab ukse uutele võimalustele.

Mailis Vahenurm õpib fotokaamerat kasutama 2009. aastal, pildistas Krista Tõnnov.

Kuidas meie hirmud ja emotsioonid fotodel mõjuvad

On suur vahe, kas inimest on fotol juhendatud või mitte, seda näeb sageli silmanurgast, kas modelli silmad on täis hirmu. Ja ka kramplikult hoitud käed pajatavad sageli närvilisusest ning pingest kaamera ees olemisel. Fotograafia ilu peitubki peenete nüansside märkamises, detailid muudavad foto elavaks. Peale hirmude nö. maha võtmist, on mõnikord oluline ka modelli näitlejameisterlikkus, kui on vaja ekstra tekitada mõnda emotsiooni. Näiteks ühel fotosessioonil koos Kethliniga pidasin ise paremaks teha tõsiseid fotosid, kuid modell ei suutnud naerule vastu panna. Siis loobusingi oma algsest mõttest rangete fotode saamiseks ning proovisin hoopis sobitada naeru konteksti. Fotograafi leib ongi tegelikult loovate lahenduste leidmine.

Left ImageRight Image

Valguse roll portreefotode loomeprotsessis

Portreefotode maagia peitub sageli valguses – see loob atmosfääri. Vastavalt vajadusele, kas dramaatilisema, helgema või midagi vahepealset. Aga see pole veel kõik, valguse abil tekitatakse ka emotsioone ning rõhutatakse isikuomadusi. Valguseks võib olla nii loomulik valgus nagu päike kui ka välklamp/stuudiovälk, need peavad olema kooskõlas soovitud eesmärgiga. Emmanueli pildistamise lähteideeks oli teha üks džentelmeni sessioon, kus minu eesmärk oli teha nii süngemaid kui ka helgemaid fotosid, et luua erinevaid karaktereid. Valguse oskusliku kasutamisega saab pildile lisada sügavust ning jätta vaatajale kustumatu mulje. Lisavalguse kasutamisest kirjutan rohkem siin.

Left ImageRight Image

Meik ja soeng professionaalse fotograafi silme läbi

Fotograafina on mulle aja jooksul üha selgemaks saanud, et meik ja soeng on portreedes tähtsal kohal, sest nendega saab edasi anda ettevõtte/persooni iseloomu. Loe sellest lähemalt siin. On nii neid, kes eelistavad perfektselt sätitud soenguid kui ka teisi, kelle maitseks on argisem väljanägemine. Põhiline on, et ettevõte jääks truuks oma stiilile ning, et fotod kajastaksid ettevõtte või isiku identiteeti autentselt ja veenvalt. Siiski üha enam soovitatakse ettevõtetel asendada oma range stiil just pehmema ja sõbralikumaga, mis on tavainimesele justkui lähemal.

Aga väikeettevõtjad ei saa professionaalse fotograafi teenuseid endale lubada

Väikeettevõtte omanikuna võtab inimene sageli palju kohustusi enda peale ja teeb alguses peaaegu kõike ise. Kuna ettevõtte käivitamine nõuab sageli ressursside kokkuhoiuks kulude madalal hoidmist, võib see tähendada, et peab ajama läbi ilma profiteenuseid kasutamata. Kui sul pole suuri eelarveid ja oled üksi, võib tunduda, et mobiilipildid on piisavad. Ja mõneti on sellel tõepõhi all – sotsiaalmeedia platvormidel nagu Facebook, Instagram ja LinkedIn soovitataksegi kasutada telefonipilte, sest need on autentsemad ning nendega on lihtsam samastuda. Samas tekib lõpuks ikkagi küsimus, et milline tulemus on töödel, mida tehakse kohustuslikus korras läbi häda? Ohus on kvaliteet ja sinu enda vaimne tervis. Ent varem või hiljem tuleb tunnistada, kui keegi teine teeb neid tegevust sinust paremini või kiiremini. Kui sa ei suuda või ei taha ise kõike teha, siis on täiesti mõistlik küsida abi. Näiteks e-poe puhul võib olla kasulik lasta kellelgi teisel professionaalselt pilte teha, et tagada kvaliteet ja säästa aega ning vaeva. Kas sa kulutaksid oma aja pildistamisele, teades, kui keegi teine saaks sellega paremini hakkama ja sina saaksid keskenduda hoopis oma ettevõtte arendamisele?

Tõelise kunsti otsinguil

Klientide paljusoovitud juhuslikud portreed

Left ImageRight Image

Ja samas olen kohanud üsna mitmeid inimesi, kelle ootus on juhuslikud fotod. See on pannud mind päris palju mõtlema ning tekitab minu peas rohkem küsimusi, kui vastuseid. Mis on õigupoolest juhuslikkus? Kas see tähendab, et oled fotograafina eksikombel päästikule vajutanud ja avastad alles faile sorteerides, et nende hulgas on mõni hiilgav taies? Ka selliseid asju tuleb mõnikord ette, aga mida enam pildistada fotosid suurele ekraanile üle kandes, seda vähem. Eriti oluline on tulemuse visualiseerimine jumestajale ja modellile, nii saab esimene veenduda, et nahk liialt ei läigiks ning teine, et ta näitab fotol ennast parimast küljest.

Poseerimine – hea või halb?

Kui nüüd kõrvutada juhuslikke fotosid poseeritutega, siis millised on nende erinevused? Mis üldse on poseerimine ehk EKI järgi poosimine? See on modelli asetsemine pildi tegemiseks mingis asendis fotograafi või kunstniku jaoks. Minu kui fotograafi arvates on nii, et kui näed poosis hea välja, siis see on kiitus fotograafile. Kui aga mitte, siis see võib anda aimu, et fotograaf ei olnud tähelepanelik või et sina ei tundnud end selles asendis mugavalt. Aga poseerimisel ikkagi on väike negatiivne alatoon juures. Kas soov juhuslike fotode järele tähendab, et poseeritud on justkui üle võlli läinud – üle planeeritud, üle pingutatud, liialt sätitud?

Juhuslikud hetked VS hoolikalt planeeritud poseerimine

Kas teadsid, et ebamugavam asend, toob sageli parema tulemuse? Jah, tõepoolest. See tähendab, et sirutus ja pingutus kehas mõjub alati paremini, kui lössi vajunud keha. Iga kord, kui ma inimesele seda ütlen, siis ta teeb suured silmad. Aga fotod ei valeta, veendu selles ise (kõrvaloleval fotol on modell täpselt sellises sirutuses, et mõjuda fotol hästi). Kõik need vanakooli naljad: “Kõht sisse, rind ette…” on fotonduse vallas sulatõsi. Nali naljaks, aga sirutust ei ole sugugi lihtne hoida, kui sa pole just baleriin või mõni muu sportlane. Ja seda tuleb inimesele ikka ja jälle meelde tuletada.

Kuidas leida tasakaal hinna ja kvaliteedi vahel

Nüüd jõuame eriti keerulise teemani – hind. Esimeses näites võis klient tunda, et hind ei vastanud töö raskusastmele. Ent minu arvates sõltub hinna/kvaliteedi suhe fotograafist. Üldiselt kehtib reegel, et kõrgem hind tagab parema kvaliteedi. Näiteks kogenud ja professionaalne fotograaf võib suurema summa eest pakkuda kvaliteetsemat teenust ja kiiremat tulemust kui algaja või väiksema kogemustepagasiga fotograaf. Siinjuures on oluline ka fotograafi võime hoida ühtset joont ja taset.

Oskusliku fotograafi abil jõuad kaugemale

Kokkuvõttes leian, et fotograafile ei maksta kaugeltki mitte ainult üht klõpsu eest. Kui see oleks nii, siis võiks igaüks olla fotograaf ja piisaks ainult nutitelefonist? Ja see ongi parim soovitus, mida anda. Tee ise või maksa kinni. Tegelikult on oluline mõista, et fotograafia on palju enamat kui lihtsalt pildistamine. See nõuab oskusi, kogemusi ja arusaamist valgusest, kompositsioonist ning emotsioonide edasiandmisest. Ära unusta, et võti peitub visuaalides, mis kõnetavad inimesi ka sügavamal tasandil, võrreldes keskpäraste fotode ja massi tootmisega. Seega, ametiportreed ja brändifotod aitavad ettevõtetel luua tugevamat brändi identiteeti ning tõmmata ligi uusi kliente ja talente.

Minu oskused ei piirdu nupule vajutusega. Ära muretse, kui valid minu, siis saad rohkem kui vaid ühe pildi — sügava loo oma elust ja unustamatu kogemuse.

Korduma kippuvad küsimused fotograafi valimisel:

Kuidas saan olla kindel, et valitud fotograaf vastab minu ootustele?

Vali ametiportree jäädvustamiseks professionaalne fotograaf, kes on spetsialiseerunud ametiportreede valdkonnas. Uuri tema varasemaid töid, et näha nende oskuseid ning veendu, et tema käekiri sobib kokku sinu ootustega.

Millised on peamised erinevused professionaali ja amatööri vahel?

Peamised erinevused professionaalse ja amatöörfotograafi vahel on kogemus, teadmised ning oskuslikkus. Professionaalne fotograaf omab laialdast kogemust erinevates olukordades pildistamisel ning on spetsialiseerunud teatud spetsiifilistele valdkondadele, nagu ametiportreed, üritused, tootefotograafia. Neil on sügavad teadmised fototehnikast, sealhulgas valgustusest, kompositsioonist ja värvikorrektsioonist, ning nad suudavad neid teadmisi praktiliselt rakendada.

Milliseid küsimusi peaksin esitama professionaalsele fotograafile enne teenuse tellimist?

Selgita välja, millist stiili fotograaf eelistab ja kas ta suudavad selle kohandada vastavalt sinu vajadustele. Uuri tema kogemuste kohta ametiportreede fotograafina ning tutvu talle jäetud tagasisidega.

Tagasi blogisse

Kommenteeri