Millist rolli mängib lisavalgus fotograafias?

Pilguheit lisavalguse kasutamisele fotograafias 

Minu tee skeptikust entusiastini 

Pikka aega suhtusin lisavalguse kasutamisse ürituste fotograafia kontekstis üsna skeptiliselt. Minu kogemusel tõi välklamp sagedamini probleeme kaasa, kui elimineeris need. Ülesäri, tugevad varjud ja nö välk näkku tulemus olid pildistamisel tavalised nähtused. Seda suurem oli minu imestus kuulda, et lisavalgus täidab fotograafias olulise tähtsusega rolli ja seda nii ürituste kui ka portree fotode puhul. Kuidas nii? Enamus fotograafe, keda olin näinud, pildistavad just nimelt ilma välklambita ning hoidsin ise samasse leeri. Nüüdseks olen kujundanud sootuks teistsuguse arvamuse. Aga kuulen endiselt arvamust – mis sa selle välguga ikka teed, kas on vaja vedada?

Mailis Vahenurme jäädvustatud ürituse foto aastast 2009.

Valgus kui fotograafia nurgakivi 

See kõlab nagu kulunud fraas, kuid tasub meelde tuletada – fotograafia tähendab sõna-sõnalt “joonistamine valgusega (φωτός (phōtós) γραφή (graphé)). Seetõttu ei tohiks loomuliku ega lisavalguse rolli pildistamisel alahinnata. Lisavalguse kasutamise osas on vähemalt kolm koolkonda ja arvamused lähevad lahku. Kui ühed pildistavad ainult loomulikus valguses, siis teised vaid lisavalgusega ning kolmandad tulevad toime loomulikus valguses, aga vajadusel lasevad käiku ka lisavalguse. Käesolevas artiklis keskendun eelkõige välklambi ja stuudiovälgu kasutamisele. 

Lisavalguse roll ürituste fotograafias

Ürituste fotograaf ja lisavalguse rakendamine sündmuste pildistamisel 

Ürituste pildistamisel on välgu seisukohast kriitilised kohad pimedad siseruumid või videviku ajal toimuvad sündmused. Võib küsida, kas saab hakkama ilma välklambita. Jah, aga kvaliteet kannatab oluliselt. Ilma välku kasutamata lisandub fotole palju müra, mis suuremate trükkide, aga ka reklaamifotode puhul häirima hakkab.

Left ImageRight Image
Left ImageRight Image
Müra ilmneb eriti selgesti foto suurendamisel.

Tõsi, mingil määral tekib pimedates oludes müra ka kõige valgusjõulisema objektiiviga ning välku kasutades. Õnneks võimaldavad programmid müra järjest edukamalt eemaldada. Loe siit, mida peaksid teadma üritusfotograafi valikul. 

Lisavalguse kasutamine toob pulmafotograafile mitmeid eeliseid

Välklamp on hea abimees näiteks pulmafotograafile, kes peab sageli ootamatutes olukordades hästi hakkama saama. Inimsilmale võib tunduda mõistmatu, et koridoris või mõnes muus akendeta ruumis on ilma välklambita pildistamiseks liiga pime. Mõnikord on valgust küll, kuid nägude esiletõstmiseks on tarvis täitevalgust.

Foto pulmast, jäädvustas fotograaf Mailis Vahenurm.

Välklambi roll ebaühtlase valguse korral

Siseruumides võivad lambid olla liiga nõrgad, et üksnes nende valgusest ei piisa. Näiteks on teatrietendustel või sisekontserditel välklamp suureks abiks, eriti olukorras, kus prožektorid vilguvad. Kuna olemasolev valgus langeb prožektorist ebaühtlaselt ning raske on ette ennustada, kuhu ja millisel hulgal valgust suunatakse, siis aitab välk valguse puudumist mõnevõrra korvata. Kahjuks jäävad väiksed välklambid kaugemate objektide valgustamises hätta. Siiski lauspimedas võimaldab välklambilt tulev valgusimpulss lähemal asuvat objekti paremini fokusseerida ning tulemuseks on tervavam foto.

Lisavalguse roll täitevalgusena  

Fotograafias kasutatakse välklampi valguse puudujäägi täitmiseks, tugevate varjude tasakaalustamiseks ning inimeste nägude esiletoomiseks. Samuti aitab see vältida liigset kontrasti, toob esile olulised detailid varjualal ning loob ühtlasema ja meeldivama visuaalse mulje.

Fotograafias kasutatakse välklampi valguse puudujäägi täitmiseks, tugevate varjude tasakaalustamiseks ning inimeste nägude esiletoomiseks.

Jäädvustatud hetked on igavesed!

Väljakutsed, mida tekitab ruumi- ja välisvalgustus 

Kahjuks valmistavad siseruumides olevad valgustid ka omajagu probleeme. Näiteks võivad need erineva valgustemperatuuriga olla ning tekitada fotodele kollakaid või oranžikaid toone, mis tuleb hiljem fotodelt eemaldada. Sellisel juhul oleks isegi lihtsam taolist erinevat valgustust vältida, kuid enamasti pole see võimalik. 

Left ImageRight Image
Left ImageRight Image
Esimene foto on töötlemata, kus pruudile ja külalistele paistab peale kollane valgus ning teisel fotol on inimeste nahatoonid töödeldud loomulikumaks.

Lisavalguse roll portree fotograafias

Portree fotograaf ning välgu kasutamine tema töös 

Portree fotograafide kodulehtedelt on sageli jäänud silma väide, et lisavalgust pole vaja, piisab ka loomulikust valgusest. Tõepoolest, arvamusi on erinevaid. Kuid välgu kasuks räägib see, et juba pildistamise ajal on võimalik foto õigesti säritada ning hilisem töötlus on sellevõrra ladusam. 

Portreefoto naisest, pildistas fotograaf Mailis Vahenurm.

Välgu kasutamise eesmärgid portree fotograafias 

Professionaalne fotograaf teab, et välklamp või stuudiovälk teenib vähemalt kolme eesmärki – loob soodsad valgustingimused, annab fotole sära ning loob mulje nagu välku polekski kasutatud. Head valgustingimused tagavad teravuse, kontrasti ja värvitruuduse. Muidugi on võimalus sära ka alternatiivselt fototööluses lisada. Samas, kui on tarvis foto mitu astet heledamaks teha, siis jällegi kaasneb sellega müra ning foto kvaliteet väheneb oluliselt. 

Draama tekitamine välgu abil 

Lisaks võimaldab välklamp või stuudiovälk luua dramaatilisemaid fotosid. Välgu abil saab foto esi- ja tagaplaani erinevalt säritada ning selle tulemuseks on rohkem sügavust ja dimensiooni. 

Lavastusfoto naisest, pildistas portreefotograaf Mailis Vahenurm.

Lisavalguse roll mujal fotograafias

Stuudio fotograafile on lisavalgus esmatähtis 

Stuudiovälk võimaldab fotograafil täpselt selliseid tulemusi saavutada nagu ta soovib, kasutades erinevaid valgusskeeme. Samuti pakub stuudiovälk lõputuid võimalusi eksperimenteerimiseks ning loominguliste efektide loomiseks. See võimaldab muuta fotod unikaalseks ning katsetada, ilma, et oleks teada, milline lõpptulemus täpselt tuleb. Stuudiovälkude asemel kasutatakse stuudiotes ka püsivalgust, aga sellest teine kord.

Liikumise peatamine toidufotograafias 

Fotograafias saab välguga väga erinevaid, lummavaid efekte luua, toidufotograafias kasutatakse välku lisaks valgusolude parandamiseks ka liikumise peatamiseks. Välk võimaldab teha tippteravaid fotosid näiteks sellest, kuidas puuvili millisekundite jooksul vette viskub või maiustustele tuhksuhkrut peale raputatakse. Siit leiad veel mitmeid põnevaid ideid vee jäädvustamiseks.

Kokkuvõte 

Tootefoto, pildistas Mailis Vahenurm.

Erinevaid stiile on palju, alates fotograafidest, kes armastavad müra ja lisavad seda juurdegi, vastukaaluks neile, kes soovivad puhast pilti. Ja siis tulebki appi lisavalgus. Minu arvates on välgu otstarve üsna mitmekesine ning polegi nii oluline, mida kasutada, vaid kuidas ja miks kasutada. Lisavalgusest tulev kasu on järgmine: 

  • kvaliteedi tagamine pimedates oludes,
  • sära lisamine,
  • soovitud valgustingimuste loomine,
  • eksperimenteerimine stuudios,
  • liikumise jäädvustamine,
  • täitevalguse lisamine,
  • draamatilise efekti tekitamine.

Soovid oma ürituselt kvaliteetseid fotosid?

Tagasi blogisse

Kommenteeri