Ilma shotlistita võivad olulised ürituse pildid jääda tegemata!

Miks shotlistiga töötamine tagab stressivaba tulemuse?

1. Tagab, et ükski oluline kaader ei jääks jäädvustamata

Ürituse pildistamine on edukas siis, kui kõik olulised hetked on eelnevalt läbi mõeldud ja korraldajaga kokku lepitud. Siin tuleb appi shotlist, ehk pildistamisnimekiri, mis tagab, et kõik tähtsamad ürituse pildid saavad jäädvustatud. See aitab keskenduda sündmuse kõige olulisematele hetkedele, ilma kohapeal pidevalt suunda muutmata. Eelnev briif võimaldab fotograafil töötada sujuvalt ja segamatult.

2. Aitab määrata prioriteetsemad tegevused

Ürituse pildid peaksid kajastama sündmuse prioriteete. Mõnikord toimub üritustel mitu tegevust korraga, näiteks erinevaid töötube, paralleelseid paneeldikussioone või kontserte. Fotograaf peab teadma, kas kõike tuleb jäädvustada või tuleks keskenduda mõnele konkreetsele osale. Segaduste vältimiseks on mõistlik sündmuse kava eelnevalt üle vaadata ja koostada täpne pildistamisnimekiri, et kõik saaks sujuvalt planeeritud.

3. Väldib segadust

Hea planeerimine algab korraldajalt saadud ürituse ajakavast, mille põhjal fotograaf saab oma liikumise ja pildistamisaja erinevate tegevuskohtade vahel ise paika panna. Kui pildistada tuleb samaaegelt toimuvaid töötubasid, arvestab fotograaf liikumiseks ja pildistamiseks kuluva ajaga, et vältida hilinemist ja tagada sujuv töö.

Kuidas koostada pildistamisnimekiri, et kõik olulisemad hetked oleks kaetud?

Millest alustada nimekirja koostamisel?

Shotlisti koostamisel on oluline alustada ürituse kava ja ettevõtte turunduslike eesmärkide ülevaatamisest. Mõtle juba varakult, kuhu ja kuidas plaanid ürituse pilte kasutada. Näiteks, kui soov on kasutada fotosid meeskonnast ettevõtte kodulehel, peaks see olema konkreetne punkt shotlistis. Selline lähenemine tagab, et pildistamine toetab selgelt turunduslikke eesmärke. Kui soovid ettevõtte (turundus)juhina ise sündmust pildistada, siis siin jagan selleks näpunäiteid.

Teiseks tuleks mõelda, kas kodulehel on koht uudiste jaoks, kuhu soovid lisada ürituse pilte, või plaanid jagada fotosid sotsiaalmeedias, et tutvustada sündmuse toimumist. Kava koostamine koos turunduseesmärkidega aitab ürituste fotograafil oma tööd paremini planeerida.

Pressiteadetes saab ürituse pilte kasutada sündmuse illustreerimiseks, et anda visuaalset lisaväärtust ja aidata meediaväljaannetel teie uudist paremini kajastada. Kui turunduslikud eesmärgid ja kava on fotograafile varakult teada, saab ta töötada loomingulisemalt ja efektiivsemalt.

Ürituse pildid pressiteates Klaaspärlimängust ERR-is.

Kuidas sündmuse korraldaja shotlisti koostada?

Pildistamisnimekirja võib koostada sündmuse korraldaja, kuid ürituste fotograaf võiks selle samuti üle vaadata. Oluline on mõelda läbi, mis sündmusel toimuma hakkab. See ei pea olema detailne, pikk loend, vaid pigem tuleks vaadata kava ja keskenduda olulisematele hetkedele. Näiteks, kui sündmusel on õhtujuht, autasutamised, esinejad ja bänd, tuleks kindlasti teha ürituse pildid neist.

Hea shotlist võiks koosneda 5–8 punktist. Näiteks Lasteabi 15 konverentsil olid tähtsamad hetked ürituse avamine, ministri esinemine, Sotsiaalkindlustusameti juhi ja pereterapeutide perekonna etteasted ning lasteõiguste saadiku sõnavõtt. Pidasin silmas, et pildistada igast esinejatest erinevate plaanidega fotosid. Samuti pidin katma töötubasid (eesmärgiks oli jäädvustada 6 töötuba kahe tunniga). Samuti pöörasin tähelepanu ka üllatusesinemisele ja tordile. Tavaliselt ei taheta söömist arusaadavatel põhjustel pildistada, kuid tordi jäädvustamine enne lahtilõikamist on sageli korraldajate ja osaliste jaoks tähtis.

Näidisnimekiri:

  1. sündmuse avamine
  2. minister – paar erinevat plaani
  3. Sotsiaalkindlustusameti juht
  4. pereterapeudid
  5. lasteõiguste saadik
  6. töötoad
  7. üllatusesimemine
  8. tort

Oluline on jäädvustada sündmuse tähtsaimad osad algusest lõpuni, olen kirjutanud sellest põhjalikumalt siin. Kui üritusel on esinejad, on hädavajalik ka neid jäädvustada. Samuti ei tohiks unustada publikut, sündmuse avamist ja lõpetamist. Need hetked ja detailid, mida tahad hiljem näidata – näiteks foto inimesest, kes sai sel aastal autasu – on olulised ka arhiivi jaoks. Sellised fotod võimaldavad meenutada, kes olid auhinna saajad. Samuti on tähtis jäädvustada inimesi, kes sündmusel osalesid, esinesid või õhtut juhtisid.

Mis vajab veel täpsustamist?

Kui igast töötoast soovitakse vähemalt 5 fotot, tuleks see kindlasti kirja panna, et oleks selge, kui palju ürituse pilte on vaja. Kui olulised hetked on eelnevalt läbi arutatud, teab ürituste fotograaf täpselt, mis kuulub tema vastutusalasse. Näiteks ettevõtte suvepäeval töötajatele auhindade jagamisel oli oluline jäädvustada auhinna vastuvõtmine, käesurumine, auhinnasaaja nimi projektoril ja kõne ning grupifoto. Kuna mõnda hetke saab jäädvustada ka paari fotoga, on fotograafil oluline teada, millised hetked on prioriteetsed ja milliseid kaadreid soovitakse.

Erisoovidest märku andmine tagab sujuvama pildistamise

Erisoovid, nagu gruppide ja portreede pildistamine, peaksid olema shotlistis kirjas, kuna nende jaoks võib olla vaja stuudiovarustust, mida tuleb ette planeerida. Samuti on oluline paika panna ajakava, et selliste ürituse piltide tegemiseks oleks piisavalt aega. Kui pildistamine toimub spontaanselt ja keegi soovib lihtsalt endast fotot, leiab fotograaf selleks võimaluse. Kui aga ootel on 10 inimest, tuleks see kindlasti eelnevalt planeerida, et vältida segadust ja ajapuudust.

Spontaanseid hetki jäädvustab fotograaf ka ilma pildistamisnimekirjata

Spontaansed emotsioonid ei vaja shotlisti kirja panemist, kuna need hetked tekivad iseenesest. Ürituste fotograaf on nagunii valmis neid tabama ning tegutsema märkamatult, et mitte sündmuse kulgu häirida. Fotograafi roll on ürituste jäädvustajana jääda tagasihoidlikuks vaatlejaks, et inimesed saaksid sündmust loomulikult kogeda.

Erinevad plaanid loovad sündmusest tervikliku ülevaate

Ürituse pildistamisel peab fotograaf jäädvustama erinevaid kaadreid, et anda terviklik ülevaade toimunust. Korraldaja võib olla kindel, et hea fotograaf jäädvustab nii emotsionaalsed lähivõtted kui ka üldvaated, mis kokku loovad sündmusest mitmekesise ja tervikliku loo.

Sul on jäädvustamist vääriv sündmus tulekul? Kutsu mind seda jäädvustama!

Tagasi blogisse

Kommenteeri