5 praktilist juhist, kuidas valida sobiv ürituste fotograaf (2023)

Tere tulemast ürituste fotograafia telgitagustesse, kus õige lähenemine muudab argised hetked erakordseteks mälestusteks. Olgu see elav festival, ettevõtte konverents või hingekosutav muusikaüritus, sündmuse jäädvustamine on ülioluline. Siin on sulle põhjalik juhend ürituste fotograafi valimiseks.

Kui soovid teada saada, kuidas toovad fotod kasu turunduses ja müügis, siis loe sellest lähemalt.

Leia parim ürituste fotograaf, järgides järgmist 5 sammu

  1. Tee kindlaks oma vajadused;
  2. küsi soovitusi ja vaata fotograafide portfooliot;
  3. pane tähele, et ürituste fotograafid töötavad eri niššides, neil on erinevad stiilid nii pildistamisel kui ka fotode töötlemisel;
  4. loo fotograafiga tõhus suhtlus, et anda edasi oma eelistused
  5. võrdle hinnapakkumisi, et leida oma eelarve jaoks kõige kõrgem väärtus.

1.     Pane paika oma eesmärgid ja vajadused

·        Selgita välja oma eelarve ürituste fotograafi tellimiseks. Sellest sõltub mitmeks tunniks ning (mitu) fotograafi on võimalik palgata. Ürituste fotograafi tunnihind muutub üldiselt seda soodsamaks, mida pikemaks ajaks teda sündmusele kutsutakse. Sageli algab soodushind juba alates teisest tunnist. Esimene tund on kallim, sest olenemata sündmusest on fotograafil vaja teha eeltöö (sündmusega tutvumine, varustuse valik ja kontrollimine) ning ettevalmistused kohapeal (asukohaga tutvumine, seadistamised ja proovifotod). Samuti on fotograafi esimene tund sageli kallim, et see kataks lühemaajalise pildistamise korral transpordikulu ära.

Ürituse foto sündmuselt Tartu Cocktail Week elustiili restoranis Pepe's, pildistas fotograaf Mailis Vahenurm.

·        Koosta shotlist ehk nimekiri hetkedest, mida tuleb tingimata jäädvustada. See võimaldab fotograafil aega ette planeerida. Näiteks lavašõu puhul on hea ette teada, milleks tuleb valmistuda, et kõik kellad ja viled saaksid ikka jäädvustatud. Kuna ürituste fotograafi eesmärgiks on saada täiuslik võte, siis peab ta alustuseks valima välja parimad võttekohad, reaalne pildistamine tuleb mängu alles hiljem.

Üheks selliseks näiteks on pulmatseremoonia, kus pulmafotograafil peavad olema sündmuse käigust täielikud eelteadmised, lisaks muidugi organisatoorsele poolele. Ka hästi ette valmistudes tuleb siiski aeg-ajalt üllatusi ette, kuid parem on nendeks vamis olla. Pulmafotograafias, aga ka ürituste pildistamisel on loo jutustamiseks vajalik kasutada erinevaid võtteplaane. Pulmarseremoonial alustab fotograaf pildistamist lainurgaga, tehes fotod ootusärevatest külalistest ning pulmakaare ees seisvast peiust. Seejärel valib ta normaalobjektiivi ning liigub peigmehe kõrvale, pildistades saabuvat pruuti täispikkuses. Sel hetkel, kui pruut on jõudnud poolele maale, kutsub see peigmehe näos niivõrd ehedaid emotsioone esile, et ta suunab oma portreeobjektiivi mehe poole. Kogu tseremoonia saaks niimoodi pusletükkideks lahti võtta, kirjeldades kus fotograaf seisab ja millist objektiivi kasutab. Kogu seda protsessi peab unepealt teadma, sest pulma hetked on kordumatud, mida kaameraga püüda. Teadagi, ei hakka keegi midagi uuesti lavastama ega tegema. Eriti sellistel puhkudel loeb fotograafi kogemus, kuid oluline pole mitte aastatepikkune kogemus, vaid see, mitu sündmust on fotograaf pildistanud ning mida ta on kõrva taha pannud.

·        Mõtle vajaminevatele teenustele nagu fotosein/-peegel või fotode trükkimine kohapeal. Iga lisateenuse puhul peab arvestama kuluga. Ilmselt annab soe, otse trükist tulnud käegakatsutav foto peokülalisele märksa eredama emotsiooni, võrreldes digifotodega kusagil pilves. Kui plaanid ürituse korraldajana osalejatest fotosid fotoseina taustal, siis on kaalumise koht, kas tellid selle spetsiaalselt sündmuse jaoks või see on fotograafil juba olemas. Foon ehk keskmine 2,75 m suurune paber või vinüültaust on üsna suur asi, mida niisama kodus ladustada ning selle transportimiseks ja ülespanekuks on vaja ka veidi enam vahendeid. Seega tasub ürituste fotograafilt uurida, kas ta omab vajalikke varustust või millised on alternatiivid.

·        Kuidas edastatakse ürituste fotod tellijale ja/või küalistele? Kas veebigalerii, lingi või füüsilise andmekandja kaudu?

Tasub teada, et fotod, mis saadetakse lingina on ilma eelvaateta ning neile saab pilgu peale visata alles pärast nende alla laadimist. Fotograafina lisan alati fotodele juurde märkuse, mitme päeva jooksul need allalaetavad on, et tellijale ei tuleks see hiljem üllatusena. Ka veebigaleriides hoiavad fotograafid fotosid vaatamiseks ja allalaadimiseks alates paarist nädalast kuni mitme kuuni, olenevalt sündmusest ja vajadusest. Sageli hoitakse perepiltide galeriid täiesti privaatsena, samas, kui üritusfotode galeriid jagatakse tutvumiseks ka sündmusel osalenutega. Nendest teemad peakski konsultatsioonil kokku leppima. Kui veebigalerii või lingi tähtaeg on ületatud, kuid on soov pikendada, siis võib fotograaf selle eest lisatasu nõuda.

Left ImageRight Image

·        Selgita välja, kas vajad fotograafilt juriidilist lepingut ning küsi, kas ürituste fotograaf saab seda pakkuda.

·        Tee kindlaks fotode kasutusala. Näiteks äriliste eesmärkide puhul peab lepingus olema luba fotode kasutamiseks tulu teenimise eesmärgil. Välismaal on levinud praktika, et fotode kasutamisel reklaami eesmärgil makstakse igal aastal litsentsitasu. Kahjuks Eestis on see üsna harukordne, v.a suuremate projektide puhul.

Näide brändi fotograafiast tootefotode puhul, pildistas Mailis Vahenurm.

2.     Küsi soovitusi

·        Küsi soovitusi teistelt ürituste korraldajatelt ja sõpradelt, kellel on sündmuste fotograafidega varasem kokkupuude. Fotograaf leiab sageli tööd soovituse alusel. Kui vajad tuttavatelt nõu fotograafide osas, siis võtmekohtadeks on teenusepakkuja kella tundmine, suhtlemis- ning probleemi lahendamise oskus.

·        Külasta fotograafide kodulehti ja jälgi neid sotsiaalmeedias, et tutvuda nende portfoolioga ning teha kindlaks spetsiifiline valdkond. Iga loodusfotograaf võib, aga ei pruugi olla esmaklassiline ürituste fotograaf ja vastupidi. On mingid valdkonnad, milles ühe valdkonna spetsialistid saavad paremini hakkama ja teisi, kus kogemused ja teadmised on ahtamad, või huvi puudub sootuks. Kui fotograafi portfoolios pole mingit valdkonda esindatud, ei tähenda see tingimata, et tal puuduvad selles vallas kogemused. Võimalik, et ta on valinud teadlikult mingite teemade esiletõstmise, et vältida fookuse hajumist. Sellisel juhul tasub fotograafi endaga konsulteerida.

·        Loe sündmuste fotograafide kodulehtedelt kliendi rahulolu kohta. Klientide tagasiside põhjal saab leida fotograafi, kelle isiksus, käekiri ja oskused kattuvad teie ootustega.

3.     Leia endale meelepärane stiil ja käekiri

·        Ürituse fotograafid jäädvustavad südmuseid erinevalt, peamised on reportaaž, kunstiline ning ajakirjanduslik stiil. Mis on nende vahe? Reportaaž on sündmuse jäädvustamine selle toimumise hetkel, ilma inimeste emotsioone ja tegevusi suunamata. Kunstiline lähenemine loob abstraktseid ja unikaalseid kaadreid. Ajakirjandusliku stiili puhul edastatakse minimaalse töötlusega fotod kiiresti tellijale. On ka fotograafe, kes enne iga foto tegmist osalejatega suhtlevad ning neid poosidesse juhendavad.

·        Otsusta, millised on sinu eelistused fototöötluse osas. Enamus fotograafe kasutavad nn. color gradingut ehk lihtsas keeles värvide keeramist. Koloriit sõltub fotograafist, kes kasutavad küllastunud, kes luitunud toone, aga see sõltub väga palju ka käesolevatest trendidest. Nagu moes, on ka fotograafias hetketrende ning klassikalisemaid lähenemisi. Uurides fotograafi fotograafi käekirja, saab ülevaate, missuguseid toone ta kasutab ning saab ettekujutuse, millised jäävad ka sinu fotod. Kui soovid, et sinu ürituste fotod oleksid ajatud, siis tasub taolisi trende vältida.

Left ImageRight Image

·        Süvene fotograafide käekirjadesse ja selgita välja, kas nende lähenemine sobib kokku sinu visiooniga. Otsusta, kas eelistad erksas, tuhmis, mustvalges või autentses stiilis fotosid.

4.   Suhtle ja konsulteeri

·        Külastades sündmuste fotograafi kodulehte, pööra tähelepanu tema suhtlusstiilile. Kas fotograafi sõnakasutus haakub sinu sündmusega? Ka fotograafi koduleht räägib temast nii mõndagi. Näiteks saab sealt välja lugeda, kas fotograaf on otsekohene, detailne ja täpne. See, kuidas ta ennast väljendab, võib mängida olulist rolli lõpptulemuses.

·        Selgita fotograafile oma visiooni ja kuula ära ka fotograafi, kui kogenud spetsialisti arvamus. On täiesti normaalne, et inimestel on asjadest erinev arusaam, kuid on oluline, et annaksid teada enda ootustest. Lisaks näost-näkku suhtlusele fotograafiga oleks mõlemale osapoolele vajalik, et neile jääks memo kõigi kokkulepete ning olulisemate kuupäevade ja tähtaegade osas. Muide, ka e-kirja loetakse lepinguks.

·        Aruta ürituste fotograafiga erinevate teemade üle nagu fototöötlus, ruumide valgusolud ning varutehnika olemasolu ning tutvu lepinguga. Näiteks, kui tellijal on pretensioone fotode töötlusega, siis fotograafi kodulehel ja lepingu tingimustes on sageli klausel, et sellise lisatöö eest maksab tellija. Fotode kvaliteet ning (lisa)valguse olemasolu käib üdiselt käsikäes ning siseruumis pildistamisel on välk sageli hädavajalik. Välgu olulisusest saab lugeda siit. Ka ilma välguta saab hämaras pildistada, kuid tulemuseks on mürasemad fotod, eriti mängib see rolli, kui on tarvis teha suuremaid trükke või fotosid reklaamiks kasutada. Samavõrd oluline on varutehnika olemasolu.

Left ImageRight Image
Müra ilmneb eriti selgesti foto suurendamisel.
Left ImageRight Image

·        Kahjuks kõik üritustel tehtud fotod ei mahu fotograafi portfooliosse. Ka vaataja otsib eelkõige neid erilisi hetki, mis on emotsionaalselt kõige mõjusamad. Seega küsi sündmuste fotograafilt varasemate ürituste jäädvustamisest täispikka galeriid, et saada terviklik ülevaade sündmuse kajastamisest.

Ürituse fotode seeria sündmuselt Tartu Cocktail Week 2022, pildistas fotograaf Mailis Vahenurm.

5.  Võrdle hinnapakkumisi

·        Lisa hinnapäringusse ürituse toimumise asukoht ning kuupäev. Võrdle pakutavat väärtust! Näiteks, millised teenused on hinnas, kas need eeldavad lisakulusid (transpordikulu, veebigalerii külaliste jaoks vmt.), milliseid lisasid pakutakse ja mitu tundi tööd on hinnas.

·        Pane tähele, et odavaim hind ei pruugi pakkuda kõige võluvamaid tulemusi. Odavama pakkumise valimine võib tähendada, et hiljem ei pruugi olla käepärast kvaliteetseid fotosid. Enne otsuse langetamist tasub kaaluda potentsiaalseid riske ja olla nende jaoks valmis.

Ürituse foto sündmuselt Tartu Cocktail Week restoranis Toko, pildistas fotograaf Mailis Vahenurm.

Vajad enda üritusele fotograafi?

Tagasi blogisse