Ürituse pildistamine on sageli alahinnatud, kuid see võimaldab sündmusele hiljem tagasi vaadata, säilitada olulisemaid hetki ja tabada atmosfääri. Ürituse fotod aitavad sündmust jäädvustada ja emotsioone edastada ka neile, kes kohal ei viibinud. Ürituste fotograaf aitab sündmusest luua brändi visuaalse kuvandi lahutamatu osa, pakkudes sisu kodulehele, sotsiaalmeediasse ning teistele platvormidele. Oled turundusjuht ja plaanid ise üritust pildistada? Siit leiad juhendi, mis aitab sul samm-sammult üritust jäädvustada!
Mida võiks korraldaja ürituste fotograafi valikul arvestada?
Millised on kogenud ürituste fotograafi tunnused?
Fotograafi kogemus mängib ürituse pildistamisel võtmerolli. Kogenud ürituste fotograaf oskab jäädvustada erinevaid kaadreid – erinevad plaanid, olulised detailid ning emotsionaalsed hetked. Samuti suudab ta ette näha sündmusi, näiteks pulmades, kus äiad, ämmad või peigmees võivad ootamatult emotsionaalseks muutuda. Nende üürikeste hetkede tabamine nõuab tähelepanelikkust ja valmisolekut.
Kogenud fotograaf suudab kohaneda mistahes oludega. Kui selgub, et üritus toimub näiteks pimedas blackboxis, siis ta peab olema valmis saavutama samasugused kvaliteetsed tulemused nagu paremate valgusolude korral. Kui välgu kasutamine pole võimalik, tagavad valgusjõulised objektiivid ka hämaras selged ja kasutuskõlblikud fotod. Näidsed loomulikus valguses ja välguga tehtud fotodest.
Mida jälgida fotograafi valikul, et tagada edukas ürituse pildistamine
Portfooliot hinnates tasub esmalt vaadata, kas fotograaf on varem pildistanud sarnaseid või lähedasi sündmusi. Olen näiteks ise hinnapakkumistes toonud esile sarnaseid projekte – ettevõtte suvepäevade pildistamisel võrdlesin tulevat üritust teise ettevõtte jõulupeoga, mida olin varem pildistanud. Samuti võib arvesse võtta kontserte ja etendusi, kui üritusel on muusikalised või meelelahutuslikud etteasted. Grupipiltide kogemus on samuti väärtuslik, näiteks pulmades tehtud fotod võivad sarnase ülesande puhul hästi sobida.
Ürituste fotograaf võiks juhtida kliendi tähelepanu galeriile, kus on eraldi välja toodud sarnaste sündmuste fotod. Ideaalis võiks portfoolios näha terve sündmuse käigus tehtud pilte – see annab põhjaliku ülevaate fotograafi stiilist ja professionaalsusest. Oluline on, et galeriis leiduks erinevaid kaadreid, mis annavad sündmusest täieliku pildi – mitte ainult parimad momendid, vaid ka väiksemad detailid ja üldine atmosfäär.
Kuna fotograafi oskused arenevad ajas, siis on oluline, et ürituse fotode kvaliteet oleks ühtlane. Piltidel ei tohiks esineda silmatorkavaid vigu, nagu viltune kadreering, flickering lights või ebaloomulikud nahatoonid (välja arvatud juhtudel, kus ürituse valgustus mõjutab tulemust, sest seda pole võimalik täielikult korrigeerida). Kvaliteedi ühtlus näitab fotograafi professionaalsust ja tagab, et saad täpselt seda, mida ootad. Siin olen toonud välja 5 praktilist juhist, kuidas valida endale sobiv ürituste fotograaf.
Edukas sündmus algab konsultatsioonist
Ürituste fotograafi valikul tuleks arvestada mitmeid olulisi aspekte, millest on minu hinnangul üks tähtsamaid eelnev konsultatsioon. Selle käigus võivad selguda ootamatud vajadused ja detailid, mis varem tähelepanuta jäid. Korraldajale on oluline, et fotograafi ja tema tööga ollakse rahul – hea ettevalmistus aitab tagada parima tulemuse. Arutama peaks kõik teemad alates failiformaadist ning lõpetades ürituse fotode kätesaamise viisiga.
Koostöö korraldaja ja fotograafi vahel tagab sujuva sündmuse jäädvustamise ilma olulisi hetki kaotamata
Juhised edukaks kommunikatsiooniks
Fotograafile tuleks anda võimalikult palju teavet, et tagada sujuv koostöö ja kvaliteetsed tulemused. Oluline on jagada infot, kuidas ürituse pildistamine toimub, sealhulgas toimumiskohta ning täpsustada, kuidas fotograaf pääseb sündmusele (kaelakaardi, pileti vmt.) ja, milline on sündmuse kava. Samuti tuleks arutada läbi pilditöötluse eelistused – kuigi fotograaf ei tee otsuseid ainuisikuliselt, saab korraldaja anda oma nägemuse, kas olulised on ka näiteks mustvalge töötlus või sobib fotograafi konkreetne stiil (pruun toon, vintage stiil vms. näide pulmast koos Rosenvald Photographyga).
Shotlisti tähtsus ürituse korraldamisel
Shotlist ehk võtteplaan olulistest fotodest aitab fotograafil keskenduda sündmuse võtmehetkedele ja olulistele isikutele. See ei pea olema väga detailne, kuid ca 10 märksõna nagu esinejad, grupipildid ja tordi lõikamine jne. aitavad määrata, millele peaks fotograaf oma rõhu panema. Shotlist tagab, et ükski korraldaja jaoks oluline hetk ei jää kajastamata ning sündmus on põhjalikult dokumenteeritud.
Pildistamise logistika ja planeerimine
Ürituse pildistamiseks sujuva ligipääsu tagamine
Ürituse pildistamine eeldab fotograafi ligipääsu sündmuse aladele ja erinevatesse ruumidesse, mis on sujuva töö tagamiseks oluline. Kui pildistamine toimub mitme saaliga kohas, võib olla vajalik fotograafil varem kohale tulek, et ruumidega eelnevalt tutvuda. Samuti vajab fotograaf täpset infot, kuidas liigelda ühest saalist teise võimalikult kiiresti. Suurematel üritustel võib olla vajalik kaelakaarte kasutamine, mis näitab, et tegemist on ametliku fotograafiga – see lisab fotograafile autoriteeti ja aitab vältida segadusi, kindlustades, et fotograafi ei segata tema töö tegemisel.
Olukorraga kohandumine on sündmuste puhul märksõnaks
Grupifotode pildistamine otsustatakse sageli kohapeal, kuid kui on võimalus sündmuspaika varem külastada, saab teha eeltööd ja arutada läbi erinevad pildistamisvõimalused. Õues pildistamine võib olla ideaalne, kuid vihmase ilma korral pole see realistlik. Alternatiivina võib kasutada fotopeeglit või -kabiini. Kui on soov pildistada fotoseina taustal, siis peab ürituste fotograaf arvestama vajadusega võtta kaasa oma valgustus. Parim lahendus selgub sageli alles kohapeal, sõltuvalt hetkeoludest ja olemasolevatest võimalustest.
Järeltöötlust ei tasu alahinnata
Mida peaks teadma fotode järeltöötlusest?
Ürituse pildistamine ei ole terviklik ilma fototöötluseta, kuigi mõnikord arvatakse, et ilma selleta saab hakkama. Tegelikult on töötlus võtmetegur, mis muudab pildi lõpptulemuse paremaks. Ürituste fotograaf ei töötle fotosid lihtsalt töötlemise pärast, vaid selleks, et saavutada parim kvaliteet – parandades valgusolusid, reguleerides valgetasakaalu, tõstes kontrasti, korrigeerides varjualasid või vähendades ülevalgustust. Toorfailid vajavad alati kohendamist, et fotod oleksid kasutusvalmis ja esinduslikud.
Milliseid ootuseid seada järeltöötluse ooteaegadele?
Järeltöötluse tähtajad sõltuvad mitmest tegurist, sealhulgas fotograafi töötempo ja hetke töökoormus, enamasti on see päev kuni paar nädalat. Tihti kulub suur osa ajast fotode sorteerimisele, mis võib moodustada isegi kolmandiku kuni poole kogu töötlusajast. Mahu määramine on samuti oluline – kui tellija määrab kindla fotode arvu, läheb rohkem aega hoolikale valikule, et jääda antud limiidi piiresse. Kui konkreetset piiri pole, pildistab fotograaf instinktiivselt, tuginedes kogemusele. Korraldaja võiks siiski anda fotode arvu kohta aimu, et vältida liiga suure või väikese koguse edastamist. Samuti, kui on vaja fotosid kiiresti – näiteks pressiteadete jaoks – tuleb see varakult kokku leppida.
Kuidas kasutada fotosid pärast üritust?
Fotodel võiks olla oluline koht turundusstrateegias
Fotode planeerimine turunduses peaks algama juba enne pildistamist, et igal fotol oleks kindel kasutusotstarve. Fotograafi pildistamise eesmärgid võiksid lähtuda turunduse vajadustest – näiteks sobib meeskonnafoto lehele “Meist”. Kui turundustiim teab täpselt, kuidas ja kus fotosid kasutatakse, samuti nende säilitamise ja salvestamise plaane, saab seda infot ka fotograafile edastada. Oluline on arvestada, mis lahendused ettevõttel juba olemas on – kas kasutatakse pilveteenuseid või varundatakse eraldi kettale. Soovitatav on varundada fotod vähemalt kolmes erinevas kohas, sest fotograafil pole tegelikult kohustust faile alles hoida. Aktiivne fotograaf ei suuda kõiki faile lõputult alles jätta, rääkimata toorfailidest.
Millised on korrektsed viisid fotode kasutamiseks sotsiaalmeedias ja kodulehel?
Fotode kasutamisel sotsiaalmeedias on oluline, et neid ei muudeta – ei kompositsiooni ega tonaalsust. Autoriõigus kaitseb fotograafi tööd, kuna kliendile edastatakse juba valmis teos. Kujutage ette, et keegi muudaks Van Goghi „Tähistaeva“ pruuni filtriga – teos kaotaks oma algse väärtuse. Sarnased probleemid tekivad siis, kui Instagram automaatselt kärbib fotosid. Parim lahendus on kasutada kodulehel väiksemaid faile, et laadimine oleks sujuv, ja sotsiaalmeedias suuremaid, kuna seal kvaliteet sageli langeb.
Kuidas tagada, et ürituse fotod oleksid alati kättesaadavad?
Muuhulgas hõlmab ürituse pildistamine ka fotomaterjali korrektset arhiveerimist ja säilitamist tulevasteks üritusteks, et tagada fotode varundatus ja kättesaadavus. Soovitatav on kopeerida failid vähemalt kolmele erinevale andmekandjale või pilve. Fotode märgistamine kuupäevade ja sündmuste nimedega lihtsustab hiljem otsingut. Parim viis organiseerimiseks on kaustade loomine vastavalt üritusele või kasutusotstarbele. Lisaks tuleks korraldaja ja fotograafi vahel kokku leppida, kes vastutab fotode säilitamise ja kui pikalt need alles hoitakse, et vältida hilisemaid kaotusi.
Sul on jäädvustamist vääriv sündmus tulekul? Kutsu mind seda jäädvustama!