Fototöötlus – kuidas leida tasakaal?

Left ImageRight Image

Fototöötluse ja autentsuse vahel tasakaalu leidmine on fotograafi igapäevatöös oluline aspekt, millega puutub kokku nii era- kui ka äriklientidega töötades. Siinkohal on oluline mõista, millal on tegemist nö. baastöötlusega, mis on fotograafi töös elementaarne, ja millal juba põhjalikuma töötlusega. Mõnikord soovivad kliendid, et nende fotod oleksid ideaalsed, kuid seda võib mõista väga erinevalt.

Nüüd, pärast pooleteiseaastast õpinguperioodi oskan hinnata just inimese isikupära, mille loovad näiteks naerukortsud ja volüümikam keha. Algselt õpetati meid koolis eemaldama kõikvõimalikke nahaprobleeme, mida saaks meigiga peita nagu tumedad silmaalused, punniline ja punetav ebaühtlase tooniga nahk, kortsud, aga ka armid. Ja väga hea, et õpetati, ilma nende oluliste oskusteta ma ei teaks, kas suudaksin igast olukorrast sama sujuvalt välja ujuda nagu olen seda seni teinud.

Aga pärast õpinguid teeb igaüks ise omad valikud selles osas, kui palju ja mida töödelda. Tõsi, vahel on ääretult raske jätta mõni asi töötlemata, kui see justkui karjub pildil. Koolis järigisime nö. kirjutamata reeglit, et fotot vaadates peab inimesel tekkima hea tunne, seega võtsin palju ära – tumedad silmaalused, kortsud ja ebaühtlase nahatooni. Kui midagi jäi tagantjärgi korrigeerimata, siis tundsin, et olen teinud ebapiisavalt tööd? Ja ei saa salata, tulemus läks paremaks. Lõppkokkuvõttes loeb aga see, kas üldse on aega, et fotodega nii kaua ja põhjalikult tegeleda.

Kuidas saavutada portreefotode töötluses parim tulemus?

  1. Kommunikatsioon fotograafi ja kliendi vahel on äärmiselt oluline
  2. Kliendikeskne lähenemine
  3. Jumestus lisateenusena
  4. Tasakaalu leidmine nahatöötluses

Fototöötluse tähtsus portreedes kuvandi loomisel

Ärikliendi üks esimesi kuvandi loojaid potentsiaalse kliendi jaoks, on ametiportree, mille mõõdukas redigeerimine võib eemaldada väiksemaid ebatäiusi ja tagada viimistletud ja professionaalne ilme. Liigne retušeerimine võib eemaldada omapärad ja viia kunstliku välimuseni, mis tekitab küsimusi brändi usaldusväärsuses.

Kliendi visiooni mõistmine

Soovitusd tulemuse saavutamiseks fotode näol on fotograafi ja ärikliendi suhtlus juba enne fotosessiooni ülioluline. Fototöötlus peaks olema kooskõlas kliendi visiooni ja eesmärkidega. Enne ulatuslike muudatuste tegemist peaks mõistma, millist sõnumit klient edastada soovib ning milliseid emotsioone tekitada.

Tasakaal ja esteetika nahatöötluses

Portreepiltide töötlemisel on näiteks kriitiline tunda piiri näonaha töötluses. Kuna portrees on nägu tähelepanu keskpunktis, siis läheb suur osas fookusest näos olevatele defektidele. Kliendi soovil saab teha näonaha küll siledaks, aga millises mahus on see õigustatud?

Left ImageRight Image

Jumestus tähtsus

Kasutades jumestust on võimalik palju ära teha juba enne fotosessiooni ja seda ei tasu alahinnata (loe täpsemalt siit). Siiski, kui jumestus on jäänud tegemata, võtab ka fotode järeltöötlus tunduvalt kauem aega. Fototöötluse ulatus sõltub eesmärgist – ajakirjades oleme harjunud nägema põhjalikult töödeldud pilte. Kuid kodusel fotosessioonil mõjuks säärased pildid ebaloomulikult ja võõralt.

Milline lähenemine võtta teistes niššides?

  1. Üritusfotode puhul piisab baastöötlusest
  2. Toidu- ja tootefotode töötluse eesmärgiks on pigem silmapaistvus
  3. Hoida fotode jäädvustamisel ühtlast stiili

Üritusfotode töötlemisel keskendun baastöötlusele

Left ImageRight Image

Teisalt ürituste jäädvustamisel on detailidest olulisem üldine emotsioon ja rõhk on just baastöötlusel – valge tasakaal, kontrastid, teravus, müra vähendamine jmt. Detailide töötlemisel pole suuresti mõtet, sest neile ei pöörata pilte vaadates nii palju tähelepanu, samuti on fotode hulk suur ja sellist töömahtu ei sooviks keegi kinni maksta. Ürituste jäädvustamisel on kliendi soov meeleolu ja eriliste hetkede talletamine – narukortsud ja lendlevad juuksed annavad sellistele piltidele efekti hoopis juurde.

Kuidas fototöötlus toidu ilmet muudab

Toidu- ja tootefotod peavad olema kutsuvad ja tähelepanu tõmbavad. Tuhmide värvide erksamaks keeramine või erinevate filtrite kasutamine annab neile apetiitsust juurde. Kui konkurents on tihe, tuleb läbi kaasahaaravate visuaalide oma sihtrühmale silma jääda, olles seejuures omanäoline, eristuv ja äratuntav. Ettevõtetel võib olla oma läbiv stiil, näiteks lisades fotodele läbivalt ühesugust preseti.

Järjepidevus sotsiaalmeedia platvormidel

Fototöötlus võimaldab luua ühtset visuaalset stiili ja aidata kaasa brändi kuvandi loomisele, seega on läbivalt ühtse visuaalse identiteedi säilitamine erinevatel digiplatvormidel ettevõtte brändi loomisel ülioluline ja aitab olla klientide jaoks äratuntav. Näiteks võib fotograaf luua personaalse preseti, et tekitada ühtne visuaal veebipoes, sotsiaalmeedia kontodel ja turundusmaterjalides. See järjepidevus mitte ainult ei tugevda brändi, vaid annab ka klientidele kindluse professionaalsusest ja pühendunud lähenemisest.

Left ImageRight Image

Fotodel ei eksisteeri ebatäpsusi. Kõik fotod on täpsed. Neist ükski ei peegelda täit tõde.” – Richard Avedon

Kas ma RAW faili ka saadaksin?

Fototöötlus võimaldab fotograafidel viia oma töö kvaliteet uuele tasemele. Olgu selleks siis särituse, kontrasti või värvitasakaalu kohandamine, mis aitab esile tuua pildi parima osa või põhjalikum retušeerimine. Selleks, et fotosid peensusteni lihvida, kasutavad fotograafid toor- ehk RAW-faile, mis on põhimõtteliselt digitaalne negatiiv ja sisaldab kaamera sensori töötlemata andmeid. Selleks, et toorfailist lõpptulemus saada, tuleb seda esmalt töödelda kasutades spetsiaalset RAW-töötluse jaoks mõeldud tarkvara. Leidub kliente, kes küsivad endale fotosessiooni järel ka kõiki toorfaile. Kui me kanname selle üle näiteks kirjandusse, siis võrduks see olukorraga, kus kirjanikult küsida lisaks raamatule kaasa ka käsikirja. Ehk fotograafid kasutavad toorfaile nagu kirjanikud oma käsikirju – need sisaldavad infot, mis on olulised lõpptulemuse saavutamiseks. Kuid nagu käsikirigi, vajab ka RAW-fail hoolikat töötlemist, et tuua esile parimad elemendid ja luua meistriteos. Fotograafia ei seisne ainult hetke jäädvustamises, vaid ka selles, kuidas fototöötluse abil parim lõpptulemus saavutada. Kuigi RAW-failid on kui digitaalsed käsikirjad, ei ole need lõplikud kunstiteosed, seega ei pruugi see olla kõige sobivam ega lugupidavam palve kunstniku loometöö suhtes. Fotograafid jagavad hea meelega oma kunsti, kuid on oluline austada ka nende loomingulisi protsesse ja professionaalset tööd. Teisest küljest ei jaga fotograafid enda fotosid ka seetõttu, et toorfailide olemasolul saab fotograaf tõestada enda autorlust.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et fototöötluses on hea meeles pidada üldist põhimõtet, et vähem on rohkem ja loomuliku ilu esile toomine annab pildile suurema väärtuse kui defektide peitmine. Siiski ei tasu fototöötlust karta, sest fotograafia ei ole pelgalt nupule vajutus, vaid suur osa ka järeltöötlusel, mis aitab jäädvustatud hetke parimal moel edasi anda.

Left ImageRight Image

Kui vajad pilte, mis säraks, siis võta minuga ühendust!

Korduma kippuvad küsimused fototöötluse kohta:

Kuidas leida fotograaf, kes pakub lisaks pildistamisele ka professionaalset fototöötluse teenust?

Vali fotograaf, kelle varasemad tööd demonstreerivad nii tema pildistamise kui ka fototöötluse oskuste valdamist. Fotograafid on spetsialiseerunud erinevatesse niššidesse, on neid, kes on keskendunud loomulikumale töötlusele ning neid, kelle oskused võimaldavad ka keerulisemaid ja kunstilisemaid lähenemisi.

Kuidas saab fototöötlus aidata portreesid parandada?

Fototöötlus võimaldab portreedes parandada pisiprobleeme, näiteks eemaldada lendlevaid juuksekarvu, vistrikke, punetavaid alasid või tuua esile helendeid ja muuta tumendeid veelgi tumedamaks.

Mul on huvi fototöötluse vastu. Kas saad mind sellega aidata?

Kui soovid õppida fototöötlust põhjalikumalt, siis olen just sulle loonud portreefotode töötlemise meistriklassi. Sellel kursusel jagan olulisemaid juhtnööre portreefotode töötlusest, et saaksid edukalt fototöötlusega seotud väljakutseid lahendada.

Tagasi blogisse

Kommenteeri