Kriitika võlu ja valu
Kas mäletad esimest korda, kui keegi mainis, et sinu tehtud foto on igav või et nad ei oska selle kohta mitte midagi ütelda? Palju hullem, eks. Sellel hetkel käib sul peast läbi tuhat musta stsenaariumit, mida fraas “mitte-midagi-ütlev-pilt” tegelikult tähendab. Üllatavalt ilmneb tagasiside kasu fotograafias just selles kriitilises hetkes, kui oma töid teistele näitad.
Tagasiside tähtsus fotograafia valdkonnas
Kuigi võib tunduda, et fotograaf ei peaks laskma end tagasisidest kõigutada, siis see pole sugugi nii. Fotograaf on ettevõtja ning tema edu sõltub otseselt klientidest ja kliendi ootustest. Fototeenus kujuneb välja kliendi rahulolust või rahulolematusest.
Vastanduvad arvamused kriitikast
Mõistan, et teema tekitab vastakaid tundeid ning arvamusi ongi erinevaid. Näiteks on alustav fotograaf märksa ebakindlam, kui staažikas fotograaf, mistõttu võib kriitika teda pidurdada. Kriitika varjukülgedest noore fotograafi arengus saad kuulata podcastist “Aktiivne objektiiv” siin (#26 Terje Taltsiga alates 3. minutist). Antud artikli eesmärk on aga demonstreerida konstruktiivse kriitika positiivset järelmõju, millega fotograaf oma teekonnal edasi liikuda saab. Tagasiside kasu seisneb konstruktiivse kriitika võimes aidata fotograafi arengule kaasa.
Alustav fotograaf on märksa ebakindlam, kui staažikas fotograaf, mistõttu võib kriitika teda pidurdada.
Konstruktiivne vs subjektiivne kriitika
Uus ja väärtuslik perspektiiv
Oluline on teha vahet edasiviival kriitikal ja lahmimisel. Mõistagi tasub võtta kriitikat teatava skepsisega, sellega võib, aga ei pea nõustuma. Samas võib kõrvaltvaatja pilk väärtusliku perspektiivi anda.
Ajalooliselt on hirmu kritiseerimise ees seostatud inimese ellujäämisinstinktiga. Igasugune kriitika käivitab inimese ajus ohusignaali, tekitades soovi end selle eest kaitsta. Sarnaselt füüsilisele ohu olukorrale võib inimene ka kriitikale instinktiivselt reageerida – kas rünnat või põgeneda. Seetõttu on arusaadav, miks kriitika tekitab nii palju vastakaid tundeid. Ehkki kriitika ei kujuta endast otsest ohtu, on esmane kehaline reaktsioon justkui takistuseks, et sellest õppida.
Kes kriitikat jagab?
Kahtlemata peab arvestama ka kriitika allikaga, kes tagasisidet jagab, mõistmaks tema teadmisi ja kogemusi antud valdkonnas. Oht on võtta tõe pähe nende inimeste arvamust, kellel antud vallas kogemused puuduvad, kuid kes kõige valjuhäälsemalt oma arvamust avaldavad. Soovitus kogu eluks on mõtiskleda, kas nõuandja on tõepoolset pädev või põhineb tema soovitus pelgalt eeldamisel.
Esimene tagasiside ja pettumus
On täiesti normaalne, et seistes esimest korda vastamisi negatiivse tagasisidega, sa solvud ning väldid edaspidi oma fotode näitamist ning igasugust arutelu nende üle. Kuid fotograafia on valdkond, mis tekitab üsna tugevaid elamusi, võiks ütelda isegi, et eufooriat ning esialgu võib olla raske aktsepteerida, et teised ei jaga sinu vaimustust.
Fotograafia osas ollakse kahe vahel, on see siis kunst või mitte. Tõesti, kunst on subjektiivne ja sõltub maitsest. Kuid see pole kogu tõde. Kunstis on siiski mitmeid elemente, millede abil fotosid hinnata, selhulgas kompositsioon, valguse kvaliteet, tehniline teostus, usutavus jpm.
Ja kriitika on hädaohtlik säde — säde, mis võib tekitada plahvatuse uhkuse püssirohutünnis, plahvatuse, mis mõnikord võib kiirendada surma.
Dale Carnegie
Kriitika vastuvõtmine ja eneseareng
Tagasiside kui õppetund
Olen isegi õppinud ajaga taolist tagasisidet paremini vastu võtma ning leian, et kasu on seisnenud minu kiiremas arengus. Kuid ma võtan kriitikat õppetunnina ehk teadmiseks, mida järgmine kord vältida.
Näiteks vasakult esimese foto tegin kooli portreefoto aine tarbeks, see oli minu kõige esimene portreesessioon. Ka mina arvasin, et olen hästi hakkama saanud, kuid tegelikult sain puid alla ja täiesti õigustatult. Algatuseks olin valinud pildistamiseks pigem suvalise, kui läbimõeldud asukoha. Ka modelli riided olid juhuslikud, sest palusin endale poseerima esimese inimese tänavalt. Hea toon ei ole ka käte ja jalgade äralõikamine, mida mõnede fotode puhul siiski ette tuli. Need olid olulisemad kohad, mis endale teadmiseks võtsin.
Teise portreefoto puhul oli suurem viga kadreeringus, kuna jätsin üles liialt tühja ruumi. Modelli vasak mõjus antud asendis lühikese ja äralõigatuna. Ka taust polnud piisavalt hästi läbi mõeldud, sest naise taga olev puidust aed röövis omakorda tähelepanu (hiljem eemaldasin selle).
Minu arengu teekond ning, millist kasu on tagasiside mulle fotograafias andnud.
Miks väärtustan tagasisidet?
Kogusin juba fotokooli ajal tagasisidet ning see aitas mul oma oskusi parandada. Muide, see oligi üks peamisi põhjuseid, miks otsustasin kooli astuda. Nimelt on tagasiside midagi sellist, millest raamatuid lugedes, blogisid sirvides või Youtube’i videosid vaadates oleksin pidanud suu puhtaks pühkima.
Olin veendunud, et kõrvaltvaataja pilk annab mulle suurema arenguhüppe, kui lihtsalt üksi pusides. Öeldakse ju, et üksi jõuab kiiremini, aga koos kaugemale. Ootasin põnevusega igat koolitundi, sest teadsin, et kuigi annan alati endast maksimumi, adusin, et siiski on mida juurde õppida.
Kliendi tagasiside tähtsus fotograafile
Objektiivne vaade kliendilt
Tagasiside on kasulik mitmel põhjusel. Esiteks, leian, et kliendi arvamus on objektiivne, kuna ta tellib sinu fototeenust ning on nõus selle eest maksma. Kasu peitub selges arusaamas, mida klient teenusest arvab ning, milliseid muudatusi võiks teha.
Fototeenuse kvaliteedi parendamine
Kriitika võimaldab teenuse kvaliteeti tõsta, selgitamaks välja, mis vajab parendamist. Aga kui keegi ausat tagasisidet ei anna, kuidas on üldse võimalik head teenust pakkuda? Ja milline on fototeenus toob kliendile päriselt kasu?
Tugevuste ja nõrkuste tundmine
Tagasiside puhul ei ole tegemist vaid kriitikaga, see koosneb nii positiivsetest kui ka negatiivsetest aspektidest, mis meeldis ning, mida järgmine kord paremini teha. Kuna fotograafia on väga konkurentsitihe valdkond, siis enda tugevuste tundmine ja signaliseerimie lubab sul teistest pakkujatest eristuda. Tagasiside küsimine avab ukse aruteluks ning aitab leida viise, kuidas tugevusi veelgi esile tuua.
Võimalus kellegi teise pilgu läbi oma edu hinnata
Kliendi pilk võib avada sulle uue vaatenurga ja lahendused, mida fotograaf ise ei pruugi märgata. Tagasiside aitab mõista sihtgrupi eelistusi ja laiendada fototeenuste valikut. Sageli näeb kõrvaltvaataja laiemat pilti, kui fotograaf ise.
Lahenduste leidmine
Mõnikord võivad kliendid pakkuda hoobilt välja loomingulisi lahendusi probleemidele, mis on juba tükk aega pead vaevanud, julge ainult küsida. Kliendi soovid võivad olla värskendavad ja unikaalsed. Niisiis, tagasiside otsene kasu fotograafias seisneb võimaluses avastada uusi võimalusi ja lähenemisviise, mida ise poleks osanud tähele panna.
Kliendi soovid võivad olla värskendavad ja unikaalsed.
Teenuse personaliseerimine
Mida enam laekub tagasisidet, seda paremini hakkad mõistma oma sihtgruppi, võib-olla leiad võimaluse selle abil ka seda laiendada. Niisiis saad pakkuda personaalseeritumat lähenemist, suurendada klientide rahulolu ning mõista paremini nende vajadusi.
Kahtlused oma oskustes
Üldiselt on nii, et mida kauem fotograaf tegutseb, seda enam hakkab ta oma oskustes kahtlema. Mõnikord võib kliendi tagasiside anda fotograafile lausa meeliülendava tunde ja pühkida need kahtluseseemned täielikult minema. Loe siit mida kliendid minu kohta räägivad:
Lõppsõna tagasiside kasulikkusest fotograafias
Selle artikli lõpuks võiks iga fotograaf mõista, millise hindamatu väärtusega tagasiside on. Alati on võimalik otsustada, kuidas kriitikat vastu võtta ja millised järeldused teha, kui üldse. Kuid minu hinnangul on konstruktiivne kriitika äämiselt kasulik, see aitab tuvastada tugevusi ja nõrkusi, parandada fototeenuse kvaliteeti ning leida värsked lahendused. Olgu see positiivne või negatiivne, konstruktiivne tagasiside on tee paremate tulemuste poole.
Loodan, et järgmine kord sa ei kõhkle, kui palun sinult põhjalikku tagasisidet! Ma tõepoolest hindan sinu nägemust ning usun, et meil on ühised eesmägid ning tagasiside võimaldab mul neid ellu viia. Ära pelga avaldada ka kriitikanooli, sest mulle on oluline, et oled minuga aus, kuulan need huviga ära. Aitäh!