Hea ametifoto algab teadlikust valikust
Mida räägib sinust su ametifoto? Sageli ei pööra ettevõtted just liiga palju tähelepanu sellele, kuidas töötajad oma portreefotodel välja näevad, kuigi just need pildid loovad esmakontakti klientide ja koostööpartneritega. NB! Ametiportreed on osa sinu ettevõtte brändist ja mainest.
Selles blogipostituses annan ülevaate, mida tuleks ametifotode tellimisel silmas pidada, et need peegeldaksid professionaalsust ja sobiksid täpselt su ettevõtte vajadustega.
Levinud vead, mida ametifotodel vältida
- Sobimatu taust – liiga kirju või kunstlik foon võib hajutada tähelepanu ja vähendada pildi professionaalsust.
- Puuduv emotsioon – ametifoto peaks edastama soojust ja enesekindlust, mitte külma või ebamugavat ilmet.
- Vale pilgu suund – otsevaade aitab luua usaldusväärsust, kõrvale vaatamine võib mõjuda ebakindlalt.
- Ületöödeldud või ebaloomulik foto – liigne retušeerimine või stiil, mis ei peegelda tegelikku isikut, võib mõjuda võõrastavalt.
- Vale valgus ja/või objektiiv – halva valgusega tehtud pilt võib muuta inimese väsinuks või ebausutavaks, samas kui õigesti valitud valgus ja objektiiv toovad esile parimad küljed.
Ametifotod, mis loovad usaldusväärse esmamulje
Esimene samm – eesmärk ja kasutusotstarve
Enne pildistamist tuleks läbi mõelda, kus fotosid kasutatakse – kas need lähevad kodulehele, trükimaterjalidesse või sotsiaalmeediasse. Oluline on ka formaadi ja suuruse valik: kas pildid peaksid olema vertikaalsed, horisontaalsed või ruudukujulised? Lisaks tasub otsustada, kui ametlik või loominguline portree peaks olema. Tavaliselt soovitakse jpg faile, kuid mõnel juhul on vaja ka ilma taustata png-d, mis sobivad ettevõtte kodulehele.
Tausta valik – stuudio või muu keskkond?
Portreefotode taust peaks toetama pildi eesmärki. Klassikaliste valikute hulka kuuluvad must, valge ja hall, kuid sõltuvalt ettevõtte brändist võivad sobida ka beežid, sinised või pastelsed toonid. Kui soov on lisada konteksti, võib pildistada ka töökoha taustal, kuid see peaks jääma neutraalseks. Loovamad ettevõtted võivad eelistada linnamiljööd või looduslikku tausta, et anda fotodele isikupära.
Poos ja kompositsioon
Portreede puhul tasub mõelda, kas inimesed peaksid fotodel istuma või seisma ning kui suur osa kehast peaks kaadrisse jääma – kas ainult pea ja õlad või portree kuni nabani? Portree üldmuljet mõjutab poos aga ka näoilme. Sõbralik naeratus tekitab avatuse ja usaldusväärsuse tunde, enesekindel hoiak lisab professionaalsust, samas kui tõsisem ilme sobib autoriteetsematele rollidele.
Valgus
Valguse hajuvus mängib portreefotograafias olulist rolli. Pehme valgus loob usaldusväärsust ja loomulikkust, samas kui kontrastsem valgus lisab enesekindlust. Aga olulised on ka teised valguse omadused nagu temperatuur ja tugevus on siin olulised.
Värvid
Meie aju seob värvid erinevate emotsioonidega, mistõttu võivad õigesti valitud toonid mõjutada seda, kuidas inimest tajutakse. Uuringud on näidanud, et näiteks sinist ja lillat peetakse kõige usaldusväärsemateks värvideks, kuna sinine seostub rahulikkuse ja stabiilsusega. Samuti mõjutab pildi meeleolu värvivalik, näiteks sinine toon sümboliseerib usaldust ja rahulikkust, oranž aga soojust ja ligipääsetavust. Kui ettevõttel on kindlad brändivärvid, tasub need integreerida ka ametifotodesse, näiteks riietuse või tausta kaudu. Loe siit värvide ja nende
Riietus ja jumestus
Riiete valikul on soovitatav eelistada ühevärvilisi ja klassikalisi toone, vältides liiga kirjusid mustreid ja suuri logosid (v.a juhul, kui need on osa brändi identiteedist). Samuti tasub mõelda jumestusele – kerge meik aitab ühtlustada nahatooni ja vältida soovimatut läiget, tagades seeläbi parema lõpptulemuse. Jagan nõu jumestuse ja stilistika osas.
Failiformaadid ja arv
Kui pildid lähevad kodulehele, peaksid need olema vähemalt 1 MB suurusega JPG-failid. Trükimaterjalide jaoks on vaja suurema resolutsiooniga faile, vajadusel ka PNG-formaadis. Profiilipildid sotsiaalmeediasse võiksid olla ca 4 MB suurused. Samuti on oluline läbi mõelda, kui mitu faili igast inimesest vaja läheb – mida rohkem aega pildistamiseks, seda rohkem variatsioone saab fotograaf pakkuda.
Pildistamise logistika
Ettevõtte suurusest sõltuvalt tuleks varakult paika panna pildistamise ajakava. Kui on vaja pildistada suuremat hulka töötajaid, võib see toimuda mitmel päeval, et tagada kvaliteetne tulemus. Suurettevõtete puhul on kasulik, kui fotograaf koostab pildistamise plaani ja failid on hiljem nime järgi lihtsalt leitavad.
Usaldusväärne bränd vajab professionaalseid ametifotosid
Hea ametifoto on investeering ettevõtte kuvandisse. Olgu see minimalistlik või loominguline – oluline on, et pilt kannaks edasi õigeid väärtusi ja looks usaldusväärsust. Kui kõik need aspektid on läbi mõeldud, on tulemus loomulik, professionaalne ja brändiga kooskõlas.
Kas oled valmis oma ettevõtte visuaali uuendama? See blogipostitus on mõeldud just sulle, kes soovib professionaalseid ja strateegiliselt läbimõeldud ametiportreesid! Võta ühendust ja leiame sulle sobiva lahenduse!
Korduma kippuvad küsimused ametifotodest:
Mida on oluline tähele panna tiimifotode pildistamisel?
Tiimifotod on kõige parem teha pärast individuaalseid portreefotosid. Selleks ajaks on inimesed juba kaameraga harjunud, tunnevad end vabamalt ja julgevad rohkem emotsioone väljendada. See aitab saavutada loomuliku ja ühtse tulemuse. Enne pildistamist tasub läbi mõelda, kui palju inimesi fotol on, mis inimesi ühendab (emotsioon, mingi värvitoon või element) ning kas valitud ruum mahutab kõik mugavalt ära.
Kuidas valmistuda fotosessiooniks?
Üldiselt ei ole vaja eraldi ettevalmistusi, välja arvatud jumestus ja sobiva riietuse valik. Kui soovid, võid harjutada erinevaid näoilmeid peegli ees, kuid lõplik tulemus sõltub siiski fotograafist, kes oskab õige meeleolu ja juhendamise abil parima pildi saavutada. Pooside harjutamine ei ole vajalik, kuna sobiv lahendus leitakse kohapeal.
Kuidas kasutada töötajate ametiportreesid ettevõtte kasuks maksimaalselt?
Ametifotod ei pea jääma ainult ettevõtte kodulehele. Neid saab kasutada turundusmaterjalides, uudiskirjades, blogipostitustes, sotsiaalmeedias, messidel ja konverentsidel. Samuti on need kasulikud ettekannetes ning ettevõtte esitlemisel erinevatel sündmustel.