Head persoonibrändi fotod ei juhtu niisama lihtsalt – iga fotosessioon on hoolikalt läbimõeldud ja viimistletud protsess. (Vähemalt selline on minu filosoofia.) Kui oled valmis mulle oma loo usaldama ja koos minuga selle teekonna ette võtma, võib sellest sündida midagi tõeliselt erilist – nagu juhtus ka Annega.
Ettevalmistused, mis tagavad sulle muretult sujuva fotosessiooni
Konsultatsioonil kliendiga selgitasime välja tema soovid ja eesmärgid
Ühel vihmasel juulikuu õhtupoolikul kohtusin arengutreeneri Annega õdusas Tartu kohvikus, et arutada tema persoonibrändi fotode vajadusi. Iga fotosessioon saab alguse põhjalikust konsultatsioonist – umbes tunniajases vestlusest, kus keskendun kliendi vajadustele ja eesmärkidele. Anne soovis portreefotosid, mida kasutada LinkedIn-i postitustes, Facebooki üritustel, profiilipiltidena ja kodulehel.
Kuidas kohandusin kliendi muutuvate vajadustega
Kohtumisel vaatasime Annega üle tema stiili märksõnad, fotode sihtrühma, väärtused ja põhivärvid. Alguses keskendus fotosessioon müstilisusele ja visuaalsele rahulikkusele, kuid ettevõtte rebrändimise käigus kerkisid esile uued vajadused. Kohandasime kontseptsiooni selguse ja mängulisuse suunas, mistõttu otsustasime minu algse tumeda tausta heledama vastu vahetada. Anne jaoks oli oluline, et portreefotod tekitaksid vaatajas usaldusväärsust ja peegeldaksid tema professionaalset kuvandit. Paindlikkus on oluline, et tulemused vastaksid kliendi ootustele ja sihtrühma ootustele.
Ka kerge jumestus muudab portreefotodel välimuse värskemaks
Rääkisime Annega ka jumestuse ja soengu tähtsusest, sest puhanud ja värske välimus on tagab tugevama kuvandi. Professionaalne jumestus aitab varjata tumedaid silmaaluseid ja ühtlustada nahatooni. Loe lähemalt jumestuse kohta siit.
Esile kerkis ka eetiline küsimus – kui igapäevaselt meiki ei kanna, kas see on klientide petmine, kui nad ei tunne oma teenusepakkujat ilma meigita ära? Olen nõus, et see on oluline mõttekoht. Õnneks pakub minu koostööpartner Liisi nii kerget kui ka põhjalikku jumestust, et igaüks tunneks end mugavalt.
Mida annab stilisti kaasamine sinu portreefotode tegemisse?
Anne valiku aluseks oli see, et ta soovis enda meeskonda nii jumestajat, kui stilisti, et ta oleks fotodel esinduslik. Stilist aitab valida riided, mis toovad välja inimese parimad küljed ja loovad soovitud mulje – professionaalse, usaldusväärse ja meeldejääva, ilma et peaks ise iga detaili pärast muretsema.
Kuigi stilisti kasutamine pole kohustuslik, võib seda vaadata kui investeeringut iseendasse – piisab, kui teha see samm üks kord korralikult ära, et lased stilistil vaadata oma riidekapis olevad riided üle, valida sealt sobivad komplektid ja osta vajaminev juurde. Kuid riideid ei pea spetsiaalselt ostma, neid võib ka rentida.
Kuidas valida riietust, mis sobib fotosessiooni kontseptsiooniga
Värvid, mida klient fotosessioonil kannab, peaksid sobituma ka taustaga. Anne puhul teadsin juba ette, et must on tema jaoks turvaline valik ja tõenäoliselt kannab ta seda ka portreefotodel. Stilist Anastassia soovitas lisaks mustale lisada riietusse ka valget, punast, beeži ja punakaspruuni tooni. Kui must oli kliendi garderoobis juba olemas, täiendati seda poest valitud toonidega.
Stilist koostas meeleolutahvli, kus olid näidiskomplektid trendikatest riietest ja toonidest, mida modell võiks fotosessioonil kanda. Riidekapi ülevaatus ja šoppamine stilistiga toimus mõned päevad enne fotosessiooni ja mulle tundus, et stilisti soovitused andsid Annele julgust katsetada ning, et pakkus kasulikke ideid ka tulevikuks.
Koostasin personaalse võtteplaani vastavalt sinu brändi vajadustele
Seejärel uurisin Anne vajadusi fotode kasutamisel. Selle põhjal koostasin võtteplaani, mis hõlmas pildistamiskohti, meeleolu ja valgusskeeme. Tõin näitena oma portfoolio fotosid ja poose, et tutvustada oma tööstiili ja vältida pildistamisel ideepuudust. Arvestasin ka taustatoonidega, kuna pildistasime nii siseruumides kui õues. Lisaks portreefotodele tegin ka eraldi detailifotosid, mida saab kasutada kodulehe teenuste lehel.
Asukohavalik mõjutab suuresti fotosessiooni tulemust
Ootan kliendilt ideid pildistamise asukoha osas, kuid asukohtade külastamine ja kokkulepete sõlmimine (nt. luba ja tasu) jääb minu hooleks. Koos kliendi ja stilistiga arutasime läbi mõned taustad, mis sobiksid hästi tema kliendibaasiga.
Kuigi stuudio on mugav valik, võib see mõnikord jääda liiga kliiniliseks ega anna fotodele vajalikku konteksti. Loe siit lähemalt. Pildistamine kodus ja/või avalikes kohtades lisab sageli fotodele detaile ja loob hubase meeleolu.
Vaatasin läbi Anne lemmikkohad, aga pakkusin ka omalt poolt ideid. Lõpuks otsustasime Riia kvartali kasuks, kus oli mitmekesine taust, kus oli nii modernseid hooneid kui ka rohelust.
Isiklike rekvisiitide lisamine portreedele aitab luua loomulikumaid poose
Anne fotosessioonil kasutasime rekvisiite, et lisada portreedele dünaamilisust ja loomulikkust. Tema jaoks oli olulisel kohal õuna-teema – õun sümboliseeris värskust, tulemusi ja mahlakust, ning selle kasutamine fotodel aitas tema poose mõtestada. Rekvisiidid lahendavad sageli ka küsimuse, kuhu käed panna, andes fotodele loomulikkust ja liikumist. Ta ei soovinud traditsioonilisi, nähtavalt poseeritud poose, ning mulle meeldis tema mõte, et fotol peaks olema rohkem kui lihtsalt inimese poos. Samuti kasutasime rekvisiite, mis on Anne töös lahutamatuks osaks nagu märkmik ja arvuti.
Portreefotode pildistamine suvises Tartus
Juba esimesed kaadrid fotostuudios tõid välja selle, mida soovisime – elava ja mängulise energia. Vaatamata hommikustele vihmasahmakatele kujunes sessioon lõbusaks ja meeldejäävaks. Anne muutus iga hetkega enesekindlamaks, pakkudes ise välja uusi ideid. Ta teadis täpselt, kuidas kaamera ees olla, ja tulemus oli loomulikult särav.
Fototöötlus kui kirss tordil
Parima tulemuse saavutamiseks töötlen alati oma fotosid. Teen eelvaliku ja saadan kliendile kõik õnnestunud kaadrid, millest ta saab valida soovitud pildid. Töötlusega saan kohendada valgusolusid, valgetasakaalu, kontrasti ja mõnikord luua ka mustvalgeid fotosid.
Saan sulle persoonibrändi fotodega abiks olla.
Korduma kippuvad küsimused portreede pildistamise kohta:
Kuidas erineb see, kui riided valib stilist võrreldes sellega, kui valin need ise?
Stilisti kaasamine võib oluliselt parandada lõpptulemust, kuna nad oskavad valida kangaid ja lõikeid, mis näevad fotodel paremad välja, vältides mustreid või tekstuure, mis võivad visuaalselt häirida. Nad komplekteerivad riietuse, mis rõhutab kliendi parimaid külgi ja vastab soovitud stiilile, lisades juurde midagi unikaalset ja originaalset, mis muudab valiku läbimõeldumaks.
Kuidas saab fotograaf aidata portreeritaval oma enesekindlust pildistamise ajal tõsta?
Enesekindlust aitab pildistamisel tõsta meik ja riietus, milles portreeritav tunneb end mugavalt. Aga mugav ei tähenda, dresse ja botaseid, vaid, et inimene tunneb end oma riietes enesekindlalt. Samuti on fotograafil oma nipid, et luua lõõgastav õhkkond. Eriti ebakindlatele inimestele tuleb anda rohkem aega, et tekiks usaldus ja nad suudaksid tunda end kaamera ees iseendana.
Kuidas saab fotograaf tuua fotodel esile inimese isikupära?
Isikupära aitavad fotodel esile tuua mitmed komponendid – jumestus, stiil, asukoht, tähendusrikkad rekvisiidid jmt.. Mida mugavamalt end sessioonil tunned, seda loomulikumad ja isikupärasemad fotod tulevad.