Minu koostöö ehtekunstnikuga Margit Paulin algas ootamatult koolipingis, kui õppisin alles Tallinna Polütehnikumis fotograafia esimesel kursusel. Alustasin õpinguid 2022. aasta sügisel ning juba järgmise aasta jaanuaris pakkus õppealajuhataja mulle välja praktikavõimaluse – pildistada brändifotod ehtekollektsioonist koos modelliga. See oli minu elu esimene nii oluline tootefoto sessioon, kus sain siduda fotograafia ja brändingu põhimõtted.
Siiski olin täis kahtluseid. Mind valdasid täiesti tavalised hirmud tundmatu ees – kas saan sellega hakkama ja, mis siis, kui midagi läheb valesti? Kuid ma ei suutnud lasta nii harukordset võimalust käest. Olin varem teinud ainult paar moeseeriat, kuid kunstniku varasemate töödega tutvudes mõistsin, et brändifoto pildistamine nõuab uut loomingulist taset. See kogemus pakkus palju rohkem, kui ma tavapärasest praktikalt oleksin osanud loota.
Kuidas saavad fotod kliendi ostuotsust mõjutada?
Kunstniku jaoks on tema loomingu inimesteni toomine üks tähtsamaid eesmärke. Kui käsitöömeister panustab ehete loomisse kogu oma aja ja energia, siis ei tohiks need jääda vaid tema töölauda kaunistama. Ehted on loodud ikkagi selleks, et kandja saaks neid kandes end erilisena tunda ja nende ilu nautida. Seetõttu soovisin jäädvustada Margiti töid brändifotodena, mis oleks kooskõlas soovitud kuvandiga, kajastaksid tema stiili ning aitaksid jõuda õige publikuni.
Esimene projekt – brändifotode loomine
Brändifoto projekt oli tõeline tiimitöö. Minu tööprotsess algas kliendi visiooni mõtestamisega, et tulemus vastaks tema ootustele. Enne pildistamist planeerisime kõike alates jumestusest kuni näidisfotodeni. Samuti otsisime modelli, alguses otsis Margit ise, kuid edutult ning hiljem leidsin hoopis mina modelli agentuurist AL Model Management. Valmistasin ette ka päevakava, et jõuaksime selle jooksul kõik plaanitud fotod üles pildistatud.
Kõik langes lõpuks suurepäraselt kokku – oli rahulik laupäevane päev kooli fotostuudios – ideaalne, et piiramatult pildistada. Ja mis peamine, rahus ja vaikuses, ilma, et keegi oleks võinud stuudio uksest sisse tormama, nagu seda argipäeval sageli juhtus.
Margit tabas täpselt minu mõtet – ta ei tahtnud sugugi juhuslikke fotosid, vaid selliseid, millest inimesed nii lihtsalt mööda vaadata ei saaks. Pildistamisel võtsime kunstnikuga iga poosi väiksemateks tükkideks lahti, jälgides näoilmet, kehahoiakut ning asendit. Margit toetas ja juhendas modelli, andes samal ajal mulle vabaduse oma nägemust ellu viia. Lõpptulemusena suutsin isegi Margitit üllatada ning ta leidis, et jäi tulemusega väga rahule. Tutvu maleehete kollektsiooniga ŠahMat.
Teine projekt – lavastatud portreefotod
Teine fotosessioon koos Margitiga tuli minu initsiatiivist, olin juba paar nädalat otsinud loomeinimest, keda portreteerida. Minu salasoov realiseerus, kui leidsin ennast tema muinasjutulise kodu õhkkonnas. Kõik oli suurepärane, ainult aega oli liiga vähe, nagu sageli kippus olema.
Inimene brändi taga
Nagu varem, konsulteerisin ka seekord portreeritavaga, pannes paika plaani võttepaikade, meeleolu ja stilistika osas. Olin peas mõelnud välja paar portreed lavastamiseks, näitamaks inimest brändi taga – tema loovust, pühendumist ja kirge. Ülejäänud fotod sündisid puhtalt keskkonna mõjul. Kui saatsin talle fotod, oli ta rahul, leides et need olid ägedad ning huvitava värvigammaga.
Kolmas projekt – tootefotod
Pärast meie viimast projekti palus Margit juba ise abi toodete pildistamisel valgel taustal, et kasutada fotosid e-poe tarbeks. Ka see oli minu jaoks suur vastutus, teades, et fotod peavad minema kohe käiku. Õppisin katse-eksituse meetodil valgust paremini asetama, ehteid sättima ja kinnitama, kuna selliseid juhendeid leidis internetist suhteliselt vähe. Tegemist oli üsna palju täpsust ja kannatlikkust nõudva tööga.
Ka fototöötlus ei olnud lihtsate killast, sest soovisin iga ehte taustast välja lõigata. Mõistsin, et mida rohkem praktiseerida, seda kiiremaks muutun. Ettevõtja tagasiside oli positiivne, kuid tõi välja, et ehted näisid valgel taustal tagasihoidlikud ning väike vari oleks aidanud neil tunduda rohkem ruumiline.
Brändifotode ilmumine 2024. aastal ajakirjas Säde tõi Margiti loomingule tähelepanu
Kui algselt olid brändifotod kasutusel vaid ehtekunstniku ja minu sotsiaalmeedia postitustes ning kodulehel, siis 2024. aasta sügisel jõudsid need ka ajakirja Säde. Olen selle üle ääretult õnnelik. See on imeline, et saime jagada ehtekunstniku loomingut ja visiooni ka laiema publikuga. Loodan siiralt, et need pildid kõnetavad just neid, kes otsivad kvaliteetseid ja hingega valminud käsitööehteid. Mulle meeldib mõelda, et olen osa loost, mis aitas esile tuua tema brändi tõelise väärtuse.
Koostöö, mis on mind vorminud
Üle pooleteise aasta on möödunud meie esimesest fotosessioonist ning sellele tagasi vaadates pean tõdema, et olen väga rõõmus, et võtsin selle väljakutse vastu. See on suur samm edasi. Just usaldusel, ühistel eesmärkidel ja loominguvabadusel põhinev koostöö viinud mind sinna, kus olen täna.
Koostöö Margitiga on olnud äärmiselt inspireeriv ja sisukas. Meie tihe suhtlus ja arusaam tema brändi väärtustest lõid hea aluse uuele projektile. Näen sellistes koostööprojektides luua midagi, mis teenib võrdselt nii klienti kui ka fotograafi. Aga see avas mu silmad ka sellele, kuidas brändifoto ettevõtte kuvandit vormib.
Teeme koos midagi põnevat! Tutvu fototeenustega siin.